Bangladeş Vizesi

Resmi ismi Bangladeş Halk Cumhuriyeti olan Bangladeş Asya kıtasında bulunan ülkelerden biridir. Bölge olarak ise Asya kıtasının güney ucunda yer alan güney Asya bölgesinde yer almaktadır.

Bangladeş’in 164 milyonu aşan bir nüfusa sahip olması Bangladeş’i dünya üzerinde bulunan en kalabalık ülkelerden biri haline getirmektedir. Bangladeş Cumhuriyeti’nin başkenti aynı zamanda ülkenin en ünlü şehri olan Dakka isimli şehridir.

Ancak Bangladeş Dakka dışında da başta Barisal olmak üzere pek çok ünlü şehre daha sahip bir ülkedir. Asya kültürünü en iyi şekilde yansıtan ülkelerden biri olan Bangladeş yıl içerisinde bu kültürü tanımak isteyen kişiler tarafından oldukça sık bir şekilde ziyaret edilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da çeşitli nedenlerle Bangladeş’e gitmek istemekte ve bu sebeple de vize danışmanlarımıza Bangladeş vizesi konusunda pek çok soru sormaktadır. Macera Vize olarak ekibimize yer alan uzman vize danışmanlarımız sizlere aklınıza takılan her soru için yardımcı olmak için hazırdır.

Bangladeş Vize İstiyor Mu?

Birçok kişi genel olarak Avrupa kıtasına seyahat ettiği için vize politikası uygulayan ülkelerin yalnızca Avrupa ülkeleri olduğunu düşünmektedir. Bu sebeple Asya kıtası üzerinde yer alan Bangladeş’in ülkeye giriş için vize talebinde bulunmadığını düşünen kişilerin sayısı oldukça fazladır.

Ancak bu durum doğru değildir. Bangladeş de birçok ülke gibi diğer ülke vatandaşlarına yapacakları seyahatler için Bangladeş vizesi uygulaması yürütmektedir. Bu nedenle de Bangladeş vize istiyor mu? sorusunun yanıtı ülkemiz vatandaşları için evet olarak verilmektedir.

Ancak dünyada vize politikası yürüten pek çok ülkenin de yürürlüğe koyduğu bir uygulama olan vize muafiyeti uygulamasından Bangladeş vizesi almak zorunda olan bazı kişiler de yararlanabilmektedir.

Vize muafiyeti uygulamasından yararlanabilen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da bulunmaktadır. Bu vatandaşlarımız sahip oldukları vize türü dolayısıyla vize muafiyeti elde etmeye hak kazanmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve gri pasaport, siyah pasaport ya da yeşil pasaport türlerinden birine sahip olan kişiler yalnızca 90 gün ile sınırlı kalmak şartıyla Bangladeş’e yapacakları seyahatler öncesinde Bangladeş vizesi almak zorunda değildir.

Ancak vatandaşlarımızdan yalnızca bordo renkli pasaport türüne sahip olan kişilerin Bangladeş’e yapacakları seyahatin süresi ne olursa olsun bu seyahatlerini gerçekleştirmeden önce mutlaka Bangladeş vizesi almaları yasal bir zorunluluk olarak belirtilmektedir.

Bangladeş Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bangladeş vizesi konusunda danışmanlık hizmeti verdiğimiz pek çok kişi tarafından Bangladeş vize başvurusu nasıl yapılır? sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Pek çok kişi vize başvuru süreçlerinin oldukça uzun ve yorucu olduğunu düşündüğünden vize başvurusu konusunda endişeli olabilmektedir.

Bangladeş’e gitmek amacıyla Bangladeş vizesi almak isteyen kişilerin ilk olarak Bangladeş’e hangi amaçla seyahat ettiklerine karar vermeleri ve buna uygun olacak Bangladeş vizesi türüne başvuru yapmaları oldukça önemlidir.

Çünkü başvuru yapılacak olan Bangladeş vizesi türüne göre kişilerin hazırlaması gereken evraklar değişebilmektedir. Bangladeş’e seyahat etme nedeninize uygun olmayan bir Bangladeş vizesi türüne başvuru yapmanız sonucunda vize başvurunuz genel olarak Bangladeş Büyükelçiliği tarafından olumsuz olarak değerlendirilmektedir.

Hangi Bangladeş vizesi türüne başvuru yapacağına karar verdikten sonra kişilerin yapması gereken diğer adım ise Bangladeş büyükelçiliğinin resmî web sitesinde yer almakta olan vize başvuru formu belgesinin doldurulmasıdır.

Bu belge Bangladeş vizesi başvurusunda bulunan kişinin kendisi tarafından doldurulmalı ve formda istenen bilgilerde yalan beyan ya da eksik bilgi bulunmamalıdır. Aksi halde Bangladeş vize başvurunuz henüz sürecin başındayken iptal olabilmektedir.

Bangladeş Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Bangladeş’e sorunsuz bir şekilde giriş yapabilmek için Bangladeş vizesi almak zorunda olan bordo renkli pasaport sahibi olan vatandaşlarımız vize başvuru süreçlerini başlattıktan sonra en çok Bangladeş vize randevusu nasıl alınır? sorusunu yanıtını merak etmektedir.

Bazı ülkelerde bulunan kapıda vize uygulaması ne yazık ki Bangladeş için geçerli olmamaktadır. Bu sebeple Bangladeş’e seyahat etmek için Bangladeş vizesi almak zorunda olan kişiler bu işlemlerini henüz seyahatlerini gerçekleştirmeden önce tamamlamalıdır.

Bangladeş vizesi için randevu alınabilecek birçok farklı merkez bulunmaktadır. Bu merkezlerden ilki Ankara içerisinde yer alan Bangladeş Büyükelçiliği’dir. Aynı zamanda kişiler İstanbul’da bulunan Bangladeş Başkonsolosluğu ya da Bangladeş Büyükelçiliği tarafından vize başvuruları için görevlendirilmiş olan vize başvuru merkezlerinden de randevu alarak vize başvuru işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

Macera Vize olarak ekibimizde yer alan ve her biri alanında deneyim sahibi olan vize temsilcilerimiz sizlere Bangladeş vizesi randevusu konusunda da destek olmaktadır.

Bangladeş Vize Türleri

Bangladeş’in sahip olduğu vize politikası gereğince Bangladeş’e sorunsuz bir şekilde giriş yapabilmek için bordo renkli pasaport türüne sahip olan vatandaşlarımızın mutlaka Bangladeş vizesi almaları gerekmektedir.

Bu nedenle Bangladeş vizesi için başvuru yapacak kişilerin Bangladeş hükümeti tarafından belirlenmiş olan Bangladeş vize türleri hakkında detaylı bilgiye sahip olması önemlidir. Başvuru yapılacak olan Bangladeş vizesi türü, başvuru sürecinde hazırlanması gereken evrakların neler olduğundan başvuru süresince ödenmesi gereken ücretlere kadar pek çok konu üzerinde etkili olmaktadır.

Bangladeş’e seyahat amacına göre farklılık gösteren ve Bangladeş hükümeti tarafından belirlenmiş olan Bangladeş vize türleri ise şu şekildedir;

 1. Ticari Bangladeş vizesi
 2. Bangladeş çalışma vizesi
 3. Bangladeş iş vizesi
 4. Bangladeş turist vizesi
 5. Bangladeş arkadaş ziyareti vizesi
 6. Bangladeş aile ziyareti vizesi
 7. Bangladeş Vize Ücretleri
Bangladeş’e seyahat etmek amacıyla Bangladeş vizesi başvurusunda bulunmuş olan kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri de Bangladeş vize ücretleri konusu olmaktadır. Genel olarak seyahat için belirli bir bütçeye sahip olan kişiler ödeyecekleri vize ücretleri konusunda oldukça meraklı olmaktadır.

Bangladeş vize ücretleri alınacak olan Bangladeş vizesi türüne göre farklılık göstermekte olsa da genel olarak ücretler birbirine yakındır. Aynı zamanda Bangladeş vize ücreti her yıl o yılki ekonomik koşullar göz önüne alınarak Bangladeş hükümeti tarafından tekrardan belirlenmektedir.

2023 yılı itibariyle geçerli olan Bangladeş vize ücretlerini şu şekilde belirtmemiz mümkündür; alınacak vize sadece Bangladeş’e girmek için alınıyor ise ücret 58 USD olmakta, ancak Bangladeş dışında bulunan diğer ülkelere de giriş yapma imkanı tanıyan vize için ücret 158 USD olarak belirtilmektedir.

Ayrıca Bangladeş vizesi alma sürecinde ödemeniz gereken toplam miktarı etkileyen bazı faktörler de bulunmaktadır. Bu faktörlerden ilki evrak hazırlama sürecinde bazı evrakların fotokopileri için ödenecek olan ücretlerdir. 

Diğer bir etken ise evrakların teslimi konusunda kişiler elden teslim imkanı bulamadığında Bangladeş Büyükelçiliği’ne evraklarını kargo yolu ile teslim etmeyi seçmektedir. Bu nedenle de belirli bir kargo ücreti de Bangladeş vizesi başvuru sürecinde ödenmesi gereken ücretleri dahil olmaktadır.

Bangladeş Vizesi İçin Gereken Evraklar

Bangladeş vizesi başvurusu yapan kişilerin hazırlamakla yükümlü oldukları Bangladeş vizesi için gereken evraklar bulunmaktadır. Bangladeş vizesi için gereken bazı evrakları şu şekilde sıralamak mümkündür;

 1. Pasaport
 2. Vize başvuru formu
 3. Biyometrik fotoğraf
 4. Banka hesap hareketleri dökümü
 5. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 6. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 7. Seyahat sağlık sigortası
 8. SGK işe giriş belgesi
 9. Öğrenci belgesi
 10. Maddi durumu gösteren kayıtlı tapu, araç ruhsatı gibi belgeler
 11. Uçak bileti
Konaklamaya ilişkin bilgiler