İrlanda Vizesi

İrlanda Vizesi

İrlanda vizesi başvurusu direkt olarak İrlanda konsolosluğuna yapılmamaktadır. İrlanda konsolosluğu tarafından yetkili olarak kılınmış birçok başvuru merkezi bulunmaktadır. Bu vize başvuru merkezleri aracılığı ile başvuru yaparak vizenizi çıkartabilirsiniz. Vize başvuru merkezleri konsolosluklar tarafından yetkili kılınmış olmaları sebebi ile güvenebileceğiniz kurumlardandır. Vize başvuru merkezleri sizin başvuru sürecinizi yönetmekle yükümlü olan firmalardır. Vize başvuru merkezleri sadece bu işlemleri yerine getirmektedir.

Konsolosluklar her ne kadar vize başvuru merkezleri ile başvuru kabul etse de vizeyi onaylayan ve ret edebilecek tek merci konsolosluğun kendisidir. İrlanda konsolosluğu vize sürecini daha doğrusu karar verme sürecini kendisi yapmaktadır. İrlanda konsolosluğu kararını ortalama 20 gün içersinde vermektedir. Başvuruları onaylamak veya ret etmek konsolosluğun inisiyatifindedir. Burada eğer ki konsolosluk ret kararı verirse bunu gerekçeli olarak açıklaması gerekmektedir. Gerekçe ile kararını sunduktan sonra o gerekçe ortadan kaldırılırsa tekrardan başvuru kabul edilmektedir.

TC Vatandaşları İrlanda Vizesinden Muaf Mıdır?

TC vatandaşları İrlanda vizesinden muaf mıdır? Hayır, TC vatandaşları İrlanda ülkesine seyahat edebilmek için vize muafiyeti bulunmamaktadır. Bu ülkeyi seyahat etmek isteyen TC vatandaşları vize almak zorundadır. Daha öncesinde bu ülke için çıkarmış olduğunuz vize var ise sizden daha az evrak istenecek biometrik veri de istenmeyecektir. Biometrik veri kişinin on parmak izinin alınması anlamına gelmektedir. Daha öncesinde bu ülke için vize çıkarmadıysanız sürecin daha uzun sürme ihtimali olduğunu aklınızdan çıkarmamanız gerekmektedir. Size en detaylı bilgiyi başvuru merkeziniz verecektir.

İrlanda Vize Randevusu

İrlanda vize randevusu internetten alabilirsiniz. Konsolosluk sayfasında başvuru merkezleri ile alakalı olan firma isimleri mevcuttur. Bu başvuru merkezlerinden aklına yatan firma için online olarak randevu almanız gerekmektedir. Çok fazla başvuru merkezi olması sebebi ile kararsız kalma durumu yaşayabilirsiniz. Ama burada en büyük referans daha önce bu firmadan vize almış kişiler olacaktır. Bu şekilde yorumları ve referansları inceleyerek karar verebilirsiniz.

İrlanda vizesi için başvuru merkezi aracılığı ile online randevu aldıktan sonra karşınıza İrlanda vize başvuru formu çıkacaktır. Bu form özellikle vizenin olumlu yönde onaylanması açısından oldukça önem teşkil etmektedir. Bu başvuru formunda bu ülkeye seyahat etme gerekçenizden sizin şahsi bilgilerinize kadar tüm bilgiler istenmektedir. Bu evrak eksiksiz ve tam bir şekilde doldurulmalıdır. Burada vereceğiniz herhangi bir beyanın hatalı olması durumunda randevunuz olumsuz olarak sonuçlanma ihtimali olduğunu unutmayınız. Yine bu süreci vize başvuru merkeziniz yönetecektir. Vize randevusu aldıktan sonra başvuru için gerekli olan evraklar tarafınıza iletilecektir.Vize randevu gününüze ve saatinize bu evrakları tamamlayarak gitmeniz sürecin daha da hızlanmasını sağlayacaktır.

İrlanda vizesi başvurunuz ortalama 20 gün içerinde açıklayacaktır. İrlanda konsolosluğu olumlu olarak yanıt vereceği gibi olumsuz olarak da yanıt verebilir. Olumsuz olarak yanıt vermesi durumunda kararını gerekçeli olarak açıklayacaktır. Gerekçeli karardan sonra eğer ki o gerekçeyi ortadan kaldırırsanız tekrardan bir başvuruda bulanabilirsiniz. Konsolosluk tekrardan vize başvurunuzu inceleyecektir.

İrlanda Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İrlanda vizesi için gerekli evraklar nelerdir?Gerekli olan evraklarda bazı vize türlerine göre değişiklik olmaktadır.Ama genel olarak net istenen evraklar bulunmaktadır. İrlanda vizesi için gerekli olan evraklar:

 • Vize başvuru formu online olarak randevu alırken doldurmanız gereken evraklar arasındadır. Bu belgenin tam ve eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir. Daha sonrasında çıktı alınarak imzalı bir şekilde başvuru evrakları arasına eklenmelidir.
 • Pasaport en önemli evraklar arasında sayılmaktadır. Ülkemizde nüfus müdürlükleri tarafından çıkarılmaktadır. Pasaport seyahat bittikten sonra 2 ay daha geçerli olmalıdır. Ayrıca son iki sayfasının da boş olması gerekmektedir. Yırtık ve eksik sayfasının da bulunmaması gerekmektedir.
 • Biometrik resim son 3 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir. İstenilen ebatlarda çekilmesi ve arka fonunun da beyaz olması gerekmektedir.
 • Vize harç ücretinin yatırılması ve yatırıldığına dair belgenin evraklar arasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortasının yatırılması gerekmektedir. Bu belgenin de evraklar arasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği nüfus müdürlüklerinden de alınabileceği gibi aynı zamanda e devlet üzerinden de barkotlu bir şekilde temin edilebilir.
 • Kişiye ait olan aktif banka hesabının bulunması gerekmektedir. Son 3 aylık dökümünün de ilgili banka aracılığı ile imzalı ve kaşeli olarak alınması gerekmektedir.
 • Kimlik kartının renkli fotokopisi başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.
 • İrlanda seyahatini yapacak kişinin mali olarak bu seyahati karşılayabildiğini gösterir bir teminat bedeli gerekmektedir.

Yukarıda sayılan evraklar genellikle vize başvurunda bulunan tüm kişilerden istenen evraklardır. Bu evrakların dışında ekstra olarak da istenen evraklar bulunmaktadır. Turistik amaçlı olarak seyahat edecek kişinin kalacağı konaklayacağı yerler ile birlikte uçak bilet bilgileri de istenecektir. Herhangi bir konferans ve sempozyuma kişi katılacak ise o organizasyon ile ilgili olarak da çeşitli evraklar talep edilecektir. Başvuru merkezleriniz sizi bu süreç ile alakalı olarak yönlendirmek ile mükelleftir.

İrlanda Vize Ücretleri

İrlanda vize ücretleri ile alakalı olarak net bir bilgi paylaşımında bulunmak kesinlikle doğru olmayacaktır. Bu başvuru merkezleri size net olarak bir ücret bilgisinde bulunacaktır. İrlanda ülkesine gitme gerekçeniz nedeniniz vize türünde değişikliğe sebep olacaktır. Bu değişiklik de vize har ücretini değiştirecektir. Kişi turistik amaçlı gidiyorsa farklı bir vize harç ücreti ticari amaçla gidiyorsa farklı bir vize harç türü karşımıza çıkacaktır.

Vize ücretlerinde değişikliğe sebep olan diğer bir faktör ise kısa süreli bir seyahatte mi bulunacaksınız uzun süreli bir seyahatte mi bulunacaksınız bu da vize harç ücretlerini etkileyen etmenler arasında sayılmaktadır. Eğer ki 90 günden az bir gün seyahat edecekseniz kısa süreli seyahat 90 günden fazla kalacaksanız da uzun süreli bir seyahat olarak değerlendirilecektir.

İrlanda ülkesine tek giriş çıkış mı yoksa çoklu giriş çıkış mı yapacağınız da vize harç ücretlerinde değişikliğe sebep olmaktadır. Seyahat edecek kişi 18 yaşından küçük ve büyük ise de vize harç ücretlerinde değişiklik olacaktır.

İrlanda Ülkesinde Schengen Vizesi Geçerli midir?

İrlanda ülkesinde Schengen vizesi geçerli midir? Hayır, İrlanda ülkesi bir Avrupa ülkesi olmamsı sebebi ile bu ülkede Schengen vizesi geçerli değildir. Schengen vizesi Avrupa Ülkerlerine seyahat edecek Ve Avrupa ülkesi olan ülkelerde geçerlidir. Bu vizeyi çıkararak tüm Avrupa ülkelerine seyahat etmeniz mümkün olacaktır.

Schengen vizesi kısa süreli bir vize türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Maksimum 90 gün süreli olarak kullanılan bu vize türü çoklu giriş çıkışlar içinde uygundur. Genellikle bu vize turistik vize olarak da bilinmektedir.

İrlanda Vize Türleri

İrlanda vize türlerinin birbirinden farklı olmasının en büyük gerekçesi seyahat etme de farklılık olmasıdır. Bu farklılıklar hem vize türünü hem de vize ücretini de etkilemektedir. İrlanda vize türleri bu ülkeye hangi amaçlı gittiğiniz göstermektedir. Bu çok farklı gerekçelere dayanacağı için çok fazla da vize türü bulunmaktadır. En çok çıkarılan vize türleri:

 • İrlanda turistik vize
 • İrlanda ticari vize
 • İrlanda transit ticaret vizesi
 • İrlanda öğrenci vizesi