Fransa Vizesi

Fransa Avrupa kıtası üzerinde bulunan ülkelerden bir tanesidir. Bölge olarak ise Avrupa’nın batı kesimini ifade eden batı Avrupa bölgesinde yer alan Fransa, arada bulunan Manş Denizi ile İngiltere’ye komşu olan ülkelerden bir tanesidir.

Fransa’nın başkenti aynı zamanda ülkenin en ünlü ve en çok turist çeken şehri olan Paris şehridir. Ancak Fransa’nın Paris dışında da birçok turistin ilgisini çeken diğer ünlü şehirleri de bulunmaktadır.

Fransa üniter bir devlet yapısı ile yönetilmektedir. Belçika, İtalya, Almanya ve İspanya gibi birçok diğer Avrupa ülkesi ile komşu olan Fransa oldukça önemli ülkeler arasında bulunmaktadır.
Ülkemizde yaşayan pek çok kişi de başta turistik nedenler olmak üzere birçok sebep ile yıl içerisinde Fransa’ya seyahat etmek istemekte ve bu nedenle de bize danışmanlarımıza Fransa vizesi hakkında pek çok soru sormaktadır.

Macera Vize olarak ekibimizde yer alan uzman vize danışmanlarımız sizlere Fransa vizesi konusunda aklınıza takılabilecek her konu için yardımcı olmaktadır.

Fransa Vize İstiyor Mu?

Oldukça önemli bir noktada bulunan Fransa’yı ziyaret etmek isteyen kişiler tarafından Fransa vize istiyor mu? sorusu oldukça sık bir şekilde dile getirilmektedir. Bilindiği üzere Fransa uzun yıllardır Avrupa Birliği’ne üye ülkeler arasında bulunmaktadır.

Fransa aynı zamanda pek çok Avrupa ülkesi gibi Schengen bölgesi sınırları içinde de bulunan bir ülkedir. Bu sebeple de diğer ülkelerde olduğu gibi Fransa da ülkeyi ziyaret edecek olan kişilerden Fransa Schengen vizesi talebinde bulunmaktadır.

Ancak pek çok Avrupa ülkesinin de sahip olduğu vize muafiyeti uygulamasının Fransa hükümeti tarafından da yürürlüğe konduğunu belirtmek mümkündür. Bu sebeple Fransa’ya seyahat etmek isteyen bazı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da bu vize muafiyeti uygulamasından yararlanabilmektedir.

Vize muafiyeti uygulamasından yararlanabilecek olan vatandaşlarımız bu haklarını sahip oldukları pasaport türüne göre almaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasında bulunan ve sahip olduğu pasaport türü gri pasaport, siyah pasaport ya da yeşil pasaport türlerinden bir tanesi olan kişiler belirli bir süreyle sınırlı olmak şartıyla Fransa’ya vize almadan seyahat etme imkanına sahiptir.

Bu süre 90 gün ile sınırlandırılmıştır. 90 günü geçen seyahatler için tüm pasaport türleri Fransa’ya seyahat edebilmek için vize alınmasını zorunlu kılmaktadır. Ancak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından yalnızca bordo renkli pasaport türüne sahip olan vatandaşlarımızın 90 günden daha kısa olacak Fransa seyahatleri için de vize alması yasal bir zorunluluk olarak belirtilmektedir.

Fransa’dan alınacak olan bir Fransa Schengen vizesi diğer tüm Schengen vizesi kabul eden ülkelere giriş yapmak için yeterli olmaktadır. Bu nedenle başta İtalya ve Belçika gibi Fransa’nın komşuları arasında yer alan ülkeler olmak üzere pek çok Avrupa ülkesine Fransa’dan alınacak olan bir vize ile kolaylıkla gidilebilmektedir.

Fransa Vize Başvuru

Fransa’ya sorunsuz bir şekilde giriş yapabilmek için Fransa vizesi alması zorunlu olan bordo renkli pasaport türü sahibi vatandaşlarımız Fransa vize başvuru sürecinin nasıl işlediği konusunda pek çok soru işaretine sahiptir.

Öncelikli olarak kişilerin vize başvurusu sürecine başlamadan önce Fransa’ya hangi amaçla gittiklerine dair net bir karar vermeleri gerekmektedir. Çünkü fFransa’ya yapılacak olan seyahatlerde alınabilecek olan farklı Fransa vize türleri bulunmakta ve bu vize türleri Fransa’ya gidiş nedenlerine göre değişim göstermektedir.

Fransa’ya seyahat amacı ile uyuşmayan bir Fransa vizesi türüne yapılan başvurular genel olarak hazırlanan evraklarda hata ya da eksik evrak bulunması gibi sebeplerle Fransa Büyükelçiliği tarafından olumsuz olarak değerlendirilmektedir.

Bu nedenle hem Fransa vizesi başvurunuzun olumlu bir şekilde sonuçlanması hem de seyahat planlarınızın aksamaması açısından Fransa’ya gitmek için almanız gereken Fransa vizesi türünü doğru belirlemeniz oldukça büyük öneme sahiptir.

Başvuracağı Fransa vizesi türüne karar veren kişiler daha sonra Fransa konsolosluğunun resmi internet adresinde bulunan vize başvuru formunu doldurmalıdır. Bu form Fransa vizesi için başvuru yapacak olan kişinin kendisi tarafından ve İngilizce ya da Fransızca dillerinden biri ile doldurulmalıdır.

Formda istenen bilgiler doğru bilgiler verilerek ve eksik bilgi bırakılmadan doldurulmalı ve yukarıda belirtilen 2 dil dışında başka bir dil kullanılarak kesinlikle doldurulmalıdır. Aksi halde vize başvurunuz işleme konmamaktadır.

Fransa Vize Randevu

Fransa’ya seyahat etmek amacıyla Fransa vizesi başvurusunda bulunan kişiler daha sonra başvuracakları Fransa vizesi türüne göre kendilerinden talep edilen evrakları hangi merkeze teslim etmeleri gerektiği konusunda da kafa karışıklığı yaşayabilmektedir.

Bu sebeple Fransa vize başvurusu yapmış kişilerin Fransa vize randevu merkezleri hakkında detaylı bir bilgiye ihtiyaçları olmaktadır. Macera Vize olarak ekibimizde yer alan ve her biri alanında tecrübe sahibi vize danışmanlarımız sizlere Fransa vize randevusu konusunda da destek olmak için çalışmaktadır

Fransa vize randevusu için başvurulabilecek bazı başvuru merkezleri bulunmaktadır. Ancak kişinin hangi randevu merkezinden randevu alacağı Fransa’ya yapmak istediği seyahatin süresine göre değişmekte olan bir durumdur.

Kişilerin Fransa’ya yapmak istedikleri seyahat 90 günden daha kısa olan bir süre ile sınırlı olacak ise bu tür seyahatler kısa süreli seyahatler kapsamında bulunduğu için Fransa vizesi randevusu alınacak merkez Fransa Konsolosluğu tarafından vize başvuru işlemleri için görevlendirilmiş olan çeşitli vize başvuru merkezleri olmaktadır.

Fransa’ya yapılacak olan seyahatler 90 günden daha uzun bir süreyi kapsıyorsa bu tip seyahatlere uzun süreli seyahatlerde dendiği için ve bazı ek uygulamalar gerektirdiği için kişiler vize başvuruları için randevularını İstanbul içerisinde bulunan Fransa Konsolosluğu’ndan ya da Ankara içerisinde yer alan Fransa Büyükelçiliği’nden bizzat almalıdır.

Başvuru yapılacak olan Fransa vizesi türüne göre Fransa Büyükelçiliği tarafından talep edilen evraklar randevu gününe kadar hazır edilmeli ve randevu gününde eksiksiz bir biçimde yetkili kişiye teslim edilmelidir.

Fransa Vize Ücreti

Fransa seyahati öncesinde alınması gereken Fransa vizesi için başvuru süreçlerini tamamlayan kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri de son adım olan Fransa vize ücreti konusudur. Fransa vize ücretleri her yıl o yılki ekonomik koşullar da göz önünde bulundurularak Fransa hükümeti tarafından yeniden belirlenmektedir.

Ayrıca başvuru yapılacak olan Fransa vizesi türüne göre de zaman zaman istenen ücretler arasında farklar bulunma ihtimali unutulmamalıdır. Bu sebeple Fransa vizesi için başvuru yapacak kişilerin güncel olarak Fransa hükümeti tarafından talep edilen vize ücretleri hakkında bilgi sahibi olması oldukça önemlidir.

2024 yılı için geçerli olan ve Fransa hükümeti tarafından belirlenmiş olan vize başvuru ücreti 60 euro olarak belirtilmektedir. Ancak başvuru süresince kişilerin hazırlamaları gereken bazı evrakların fotokopileri için ödemeleri gereken ücret ve hazırladıkları evrakları Fransa Büyükelçiliğine elden teslim edememeleri nedeniyle kargo yolunu tercih etmeleri gibi sebeplerle genel olarak başvuru sürecinde ek ücretler de ödeyecekleri göz önünde bulundurulursa herkes için toplam vize ücreti farklı olmaktadır.

Fransa vizesi konusunda özellikle ilk defa vize başvurusunda bulunacak kişilerin danışmanlık hizmeti almaya da ihtiyaçları olmaktadır. Bu sebeple danışmanlık hizmeti alınan firmanın isteyeceği danışmanlık ücreti de kişilerin Fransa vizesi başvuru sürecinde ödemeleri gereken miktarı etkilemektedir.