Gana Vizesi

Resmi ilişkilerde ismi Gana Cumhuriyeti olarak belirtilen Gana, Afrika kıtası üzerinde yer alan ülkelerden bir tanesidir. Konum olarak ise Afrika kıtasının batısında bulunmaktadır. Gana Cumhuriyeti’nin komşuları arasında Burkina Faso, Togo, Atlas Okyanusu ve Fildişi Sahili yer almaktadır.

Demokratik başkanlık sistemi ile yönetilen Gana Cumhuriyeti’nin başkenti Accra isimli şehridir. Gana sahip olduğu zengin altın madenleri ile oldukça önemli Afrika kıtası ülkelerinden bir tanesidir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da çeşitli sebeplerle Gana Cumhuriyeti’ni ziyaret etmek istemektedir. Bu nedenle de Macera Vize olarak ekibimizde yer alan ve her biri alanında deneyim sahibi vize danışmanlarımız ile sizlere Gana vizesi hakkında merak ettiğiniz her sorunun cevabını vermekteyiz.

Gana Vize İstiyor Mu?

Afrika kıtası üzerinde bulunan ülkelerden biri olması sebebi ile Gana Cumhuriyeti’nin vize politikasına sahip olmadığını düşünen kişilerin sayısı oldukça fazladır. Ancak ne yazık ki bu düşünce doğru değildir.

Gana Cumhuriyeti de dünya üzerinde bulunan pek çok diğer ülke gibi dışarıdan gelecek olan kişilere ülkeye giriş yapabilmeleri için vize talebinde bulunmakta olan bir ülkedir. Aynı zamanda pek çok ülkenin sahip olduğu kapıda vize uygulamasına sahip olmayan ülkelerden de biridir. Bu nedenle Gana vizesi kapıda alınamamaktadır.

Gana vize istiyor mu? sorusunu yanıtı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için evet olarak verilmektedir. Aynı zamanda kapıda vize alınamadığı için Gana’ya seyahat etmek isteyen vatandaşlarımızın vize işlemlerini seyahatlerini gerçekleştirmeden önce tamamlamaları gerekmektedir.

Dünya üzerinde bulunan pek çok ülkenin vize politikaları içerisinde uygulamakta olduğu vize muafiyeti uygulaması Gana Cumhuriyeti tarafından da vize politikası içerisinde yer almaktadır. Ancak vize muafiyetinden yararlanabilecek olan vatandaşlarımız yalnızca diplomatik pasaport olarak bilinen siyah pasaport türüne sahip olan vatandaşlarımızdır.

Bu vatandaşlarımız dışında kalan ve gri pasaport, borda pasaport ya da yeşil pasaport türlerinden birine sahip olan vatandaşlarımızın Gana’ya seyahat etmeden önce mutlaka Gana vizesi başvurusu yapması gerekmektedir. Siyah pasaport sahibi vatandaşlarımız ise 90 güne kadar olan Gana seyahatleri için Gana vizesi almak zorunda tutulmamaktadır.

Gana Vize Türleri

Gana’ya seyahat etmek isteyen ve diplomatik pasaport olarak bilinen siyah pasaport türü dışında kalan diğer pasaport türlerine sahip olan vatandaşlarımızın bu seyahatlerini gerçekleştirmeden önce mutlaka Gana vizesi başvurusu yapması gerekmektedir.

Bu sebeple Gana hükümeti tarafından kişilerin Gana’ya yapacakları seyahatin amacına göre farklılık gösteren Gana vize türleri belirlenmiştir. Kişiler belirtilen Gana vize türlerini iyice inceleyerek Gana’ya seyahat etme nedenlerine en uygun olacak Gana vizesi türüne başvuru yapmaya özen göstermelidir.

Aksi halde Gana’ya yapılacak olan seyahatin amacıyla uyuşmayan bir Gana vizesi türüne başvuru yapılması durumunda genel olarak hazırlanan evraklarda eksik evrak bulunması ya da hatalı evrak bulunması gibi sebeplerle vize başvurusu Gana Büyükelçiliği tarafından olumsuz olarak değerlendirilmektedir.

Gana hükümeti tarafından belirlenen ve kişilerin Gana’ya seyahat etme amaçlarına göre farklılaşan vize türlerini ise şu şekilde belirtebiliriz;

 1. Gana turistik vize
 2. Gana ticari vize
 3. Gana arkadaş ya da aile ziyareti vizesi
 4. Gana transit geçiş vizesi
 5. Gana iş vizesi

Gana Vizesi Nasıl Alınır?

Gana’ya seyahat etmek için Gana vizesi alması gereken vatandaşlarımız genel olarak Gana vizesi nasıl alınır? sorusunun cevabını merak etmektedir. Gana vize başvurusu için işlemlere başlamadan önce kişilerin Gana’ya yapacakları seyahatin nedenine göre başvuru yapmak istedikleri Gana vizesi türüne iyi bir şekilde karar vermeleri önem taşımaktadır.

Başvuru yapacakları Gana vizesi türüne karar veren kişiler bir sonraki adım olan Gana vize başvuru formu belgesini doldurma adımına geçebilmektedir. Gana vize başvuru formu belgesine Gana büyükelçiliğinin resmî web sitesinden kolaylıkla ulaşabilir ve online olarak doldurabilirsiniz.
Vize başvuru formunda istenen bilgilerin eksiksiz ve doğru olarak doldurulması oldukça büyük önem taşımaktadır. Aksi halde bu belgede tespit edilecek olan bir hata ya da eksik Gana vize başvurusunun sonuçlanmasını geciktirmektedir. Bu nedenle de seyahat planlarınızın aksamaması için bu belgeyi dikkatli bir şekilde doldurmaya özen göstermelisiniz.

Gana vize başvuru formu belgesi doldurulduktan sonra kişiler başvuru yapacakları Gana vizesi türüne göre Gana Büyükelçiliği tarafından kendilerinden talep edilen evrakları hazırlama sürecine başlamalıdır. Hazırlanan evraklar eksiksiz ve doğru olarak randevu gününde ilgili merkeze teslim edilmelidir. 

Macera Vize olarak ekibimizde yer alan vize danışmanlarımız sizlere Gana vize başvurusunu en doğru şekilde yapmanız için danışmanlık hizmeti vermektedir.

Gana Vize Randevusu

Gana’ya gitmek üzere Gana vizesi almak zorunda olan kişiler Gana vize randevusu için hangi merkezden randevu almaları gerektiği konusunda da birtakım soru işaretlerine sahip olmaktadır.
Gana vize randevusu için randevu alınabilecek birçok farklı merkez bulunmaktadır. Bu merkezlerden ilki Ankara içerisinde yer alan Gana Büyükelçiliği’dir. Diğer merkez ise İstanbul içerisinde bulunan Gana konsolosluğu olarak belirtilmektedir.

Ayrıca kişiler bu 2 merkeze ulaşım sağlayamadıkları takdirde bize başvurular için randevularını Gana Konsolosluğu tarafından vize başvuru işlemleri için görevlendirilmiş olan çeşitli vize başvuru merkezlerinden alabilmektedir.

Birçok ülkenin uygulamakta olduğu parmak izi taraması uygulaması Gana hükümeti tarafından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından istenmemektedir. Bu sebeple kişilerin yapması gereken tek şey doğru vize türüne başvuru yapıp gerekli belgeleri hazırladıktan sonra ve randevu günü ve saatinde bu belgeleri ilgili kuruma teslim etmeleridir.

Gana Vizesi Ücretleri

Gana vizesi için başvuru sürecine tamamlamak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bilgi sahibi olmak istediği konulardan biri de Gana vizesi ücretleri konusudur. Gana vizesi ücretleri her yıl o yılki ekonomik koşullar da göz önünde bulundurularak Gana hükümeti tarafından belirlenmektedir.


Aynı zamanda Gana vizesi ücretleri başvuru yapılacak olan Gana vizesi türüne göre de değişmekte ve tek girişli ya da çok girişli olmasına göre de vize ücretleri farklı olmaktadır. 2024 yılı için belirlenen ve geçerli olan Gana vize ücretleri şu şekildedir;

 1. 1 aylık ve tek girişte turistik vize için 150 euro
 2. 3 aylık ve çok girişli turistik vize için 180 euro
 3. 6 aylık ve çok girişli turistik vize için 230 euro
 4. 1 yıllık ve çok girişli turistik vize için 250 euro
 5. 1 aylık ve tek girişle ticari vize için 150 euro
 6. 3 aylık ve çok girişli ticari vize için 180 euro
 7. 6 aylık ve çok girişli ticari vize için 230 euro
 8. 1 yıllık ve çok girişli ticari vize için 250 euro

Gana Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Gana vizesi için başvuru yapmış kişiler Gana vizesi kaç günde çıkar? sorusunun yanıtını aramaktadır. Kişilerin Gana vizesi başvurusu sürecinde kendilerinden talep edilen belgeleri doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlamaları durumunda Gana vizesinin değerlendirilme ve sonuçlanma süresi ortalama olarak 5 iş günü olarak belirtilmektedir.

Ancak kişilerin teslim ettikleri evraklarda eksik ya da hatalı evrak bulunması ya da vize başvurusunun yapıldığı dönemde büyükelçilikte yaşanan yoğunluk gibi sebeplerle vize başvurusunun değerlendirilme süresi uzayabilmektedir. Bu nedenle kişilerin seyahat planlarının aksamaması için Gana vizesi başvuru işlemlerine seyahat tarihlerinden en az 2 hafta önce başlamalarını tavsiye etmekteyiz.