İsviçre Vizesi

İsviçre vizesi alarak İsviçre ülkesine bir seyahat etmeyi planlayan turist adayları için hazırlamış olduğumuz bu içerikte İsviçre vizesi nasıl alınır konusunu bütün detayları ile tek tek ele alacağız. Bu noktada İsviçre vizesi almak için hangi vize türüne başvuru yapacaksanız yapın mutlaka İsviçre ülkesinden bir başvuruda bulunmanız gerektiğini ve bunu tek başına yapamayacağınızı belirtmek zorundayız.

 İsviçre vizesi almak için sizlere yardımcı olacak olan bir vize firması bu konuda büyük ölçüde işinizi görecektir. Macera Vize Danışmanlık Hizmetleri Merkezi vize işlemlerinizin her ülke için olduğu gibi İsviçre ülkesi kapsamında da sizlere 7/24 yardımcı olacaktır. 

Macera Vize Danışmanlık Hizmetleri Merkezi vize danışmanları sizlere İsviçre vizesi alırken en çok ihtiyaç duyacağınız seyahat belgesi, vize başvuru formu, vize talep dilekçesi ve vize evrakları konusunda bizzat yardımcı olur. 

Bu aşamada İsviçre vizesi ile ilgili olarak aklınıza takılan; İsviçre vizesi almak için neler yapmak gerekir, İsviçre vizesi almak için hesapta ne kadar para olması gerekir? İsviçre vize evrakları hazırlarken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir, İsviçre vizesi almak isteyen birisi hangi mecralara başvuru yapmak zorundadır, İsviçre vize işlemlerinde en çok dikkat edilmesi gereken şeyler nedir? 

İsviçre vizesi almak isteyen bir turist adayının hangi standartlara sahip olması gerekir ya da İsviçre vize seyahat belgeleri nelerdir şeklinde pek çok soru turist adayları tarafından İsviçre vizesi kapsamında merak edilmektedir. Macera Vize Danışmanlık Hizmetleri Merkezi vize danışmanları İsviçre vizesi ile ilgili sormuş olduğunuz bütün bu sorulara ve daha fazlasına yanıt verecektir.

İsviçre Ülkesi Türklere Vize Veriyor Mu?

İsviçre ülkesi Türklere vize veriyor mu konusunda tartışmalar devam etmektedir. Çünkü genel olarak herhangi bir ülkeye gitmek isteyen bir turist adayının bu ülkenin vize politikası hakkında bilgi sahibi olmak için merak ettiği bir takım hususlar mevcuttur. 

Ancak ülkelerin her biri farklı farklı vize politikaları uyguladığı için bu noktada İsviçre ülkesinin hangi vize politikasına tabi olduğunu ve hangi pasaportlara hangi özel avantajları sunduğu konusunda bir takım farklılıklar söz konusu olacaktır. 

İsviçre vizesinin alınması için resmi pasaportlar dışında kalan umuma mahsus pasaport sahipleri mutlaka bir işlem yapmak durumunda kalacaktır. Ancak bu pasaport sahiplerinin genel olarak herhangi bir Schengen ülkesinden almış oldukları Schengen vizesi mevcutsa bu konu ile ilgili olarak herhangi bir işlem yapmasına gerek kalmaz ve Schengen vizesi ile İsviçre’ye direkt olarak geçiş yapabilir. 

Resmi pasaportlardan da söz edecek olursak bu ülkeye giriş çıkış yapmaları için hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımızın 180 günlük bir zaman zarfı içerisinde 90 gün olmak şartıyla İsviçre ülkesine giriş çıkış yapabilme hakları mevcuttur. İsviçre vize politikası kapsamında vermiş olduğumuz bu bilgiler mutlaka İsviçre vize başvurusunda bulunmadan önce araştırılmalı ve hangi pasaporta tabiyseniz ona göre bir işlem yapılmalıdır.

İsviçre Vize Ön Başvuruları ve Randevu İşlemleri Nasıl Yapılıyor?

İsviçre vize ön başvuruları ve randevu işlemleri nasıl yapılıyor konusunda İsviçre vizesinin alınabilmesi için ilk işlem olması sebebiyle bir bilgi edinmeniz her zaman için son derece büyük bir önem taşır. 

İsviçre vizesi almak için ön başvuru işlemi uygulamakta olan insanların mutlaka ilk başta bir turist adayı olarak İsviçre Büyükelçiliği yabancılar ve göç idaresi daire başkanlığı üzerinden bir e-posta adresi ile iletişim kurması gerekir. Bu sayede İsviçre Büyükelçiliği yabancılar ve göç idaresi daire başkanlığı vize işleri birimi e-posta adresi üzerinden sizlere dönüş yaparak İsviçre konsolosluğunun uygun olduğu bir gün ve saat verecek ve işlemlerinize başlamanız için olanak tanıyacaktır.

İsviçre Vizesi Almak İsteyen Turist Adayları Hangi Evrakları Hazırlamalıdır?

İsviçre vizesi almak isteyen turist adayları hangi evrakları hazırlamalıdır konusu ile ilgili olarak İsviçre Büyükelçiliği vize işleri biriminin belirlemiş olduğu vize evraklarının en başında her zaman için pasaport gelmektedir. 

Neden diye soracak olursanız bu işlemlerin ilk başta pasaport gerektirmesinin sebebi her zaman için İsviçre Büyükelçiliği vize işleri birimi tarafından vizenin işleneceği bir platformun olması gerekliliği olacaktır. 

İsviçre vizesi için çıkartmanız gereken pasaportun en az 6 ay ya da 1 yıllık bir süresi olması gerekir. Aynı zamanda bu pasaportun İsviçre vizesi işlenebilmesi için 2 sayfalık bir yere de ihtiyacı olacaktır.

 Bütün bunların yanı sıra İsviçre vizesi için gerekli olan pasaportla birlikte İsviçre Büyükelçiliği’ne verilecek olan dosyada eğer varsa eski pasaportlarınızın da bulunması daha önce bir yurt dışı seyahati yapmış olduğunuza dair bir kanıt olacağı için çok önemli bir referans yerine geçecektir.
İsviçre vizesi almak isteyen bir turist adayının dosyasında bulunması gereken evraklardan biri de her zaman için ilgili makamdan alınmış olan bir tam vukuatlı nüfus kayıt örneği olacaktır. 

Tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinin mutlaka ilgili makamdan alınmasının sebebi bu noktada e-devlet üzerinden alınmış olan bir belgede değişiklik yapılma durumunun söz konusu olabileceği ve bu mecrada belli bir tarihe kadar nüfus kayıt örneklerinin verildiğidir. 

Çünkü İsviçre ülkesi Schengen bölgesi olarak geçtiği için genel olarak Schengen bölgelerinin tam vukuatlı nüfus kayıt örneği gibi bir belgeyi detaylı bir şekilde inceleme kararı vardır. Bunun yanı sıra adli sicilinizin de temiz olduğunu belirten bir belgenin resmi bir makamdan alınması son derece büyük bir önemi vardır. 

İsviçre vizesi için gerekli olan evraklar içerisinde mutlaka çalışma bilgilerinizin ve maddi durumunuzun net olarak belirtilmiş olması da söz konusu olacaktır. Yurt dışı seyahat sağlık sigortası ve İsviçre seyahat belgeleri gibi bütün belgeler İsviçre vize başvuru formu ve vize talep dilekçesi ile bir araya getirilerek nüfus cüzdanı fotokopileri ile birlikte İsviçre Büyükelçiliği vize işleri birimine kapalı bir zarf içerisinde sunulmak zorundadır.

İsviçre Hangi Vizeleri Verir?

İsviçre hangi vizeleri verir konusu ile ilgili olarak aşağıda belirtmiş olduğumuz vize çeşitleri mevcuttur.

 1. İsviçre akraba ziyareti vizesi
 2. İsviçre tüccar vizesi
 3. İsviçre sporcu vizesi
 4. İsviçre fuar vizesi
 5. İsviçre gazeteci vizesi
 6. İsviçre Schengen vizesi
 7. İsviçre turistik vize
 8. İsviçre mürettebat vizesi
 9. İsviçre etkinlik vizesi
 10. İsviçre öğrenci vizesi
 11. İsviçre transit vize

İsviçre vize türleri ile ilgili olarak bütün bu vize çeşitleri duruma bağlı olarak değişkenlik göstererek tercih edilebilir. Genel olarak İsviçre ülkesine gitmek isteyen turist adayları başka ülkelere de seyahat edebilmek adına Schengen vizesi tercih etmektedir. 

Ancak genel olarak her bir vize çeşidinin farklı bir avantaj ile ilgili rahatlık sağlaması bakımından ya da gerekliliği söz konusu olduğu için pek çok türünün tercih edildiği de görülmektedir. Doğal olarak da İsviçre vize türlerine bağlı olarak farklı evrakların hazırlanması da gerekli olacaktır.

İsviçre Vize Ücretleri Ne Kadar 2024

İsviçre vize ücretleri ne kadar 2024 yılı için bir değerlendirme yapacak olursak her zaman için vize çeşitlerini göz önünde bulundurarak bir fiyatlandırma söz konusu olacaktır. İşte tam da bu noktada macera Vize Danışmanlık Hizmetleri Merkezi vize danışmanları ile görüşmenizde son derece büyük bir fayda vardır.