İtalya Vizesi

İtalya vizesi almak için atacağınız ilk adımda her zaman için ihtiyaç duyacağınız bir vize danışmanı söz konusu olacaktır. Bu noktada İtalya vizesi başvurusu yapmaya hazırlanan bir turist adayının adeta hayatını kurtaracak olan vize danışmanını sizlere Macera Vize Danışmanlık hizmetlerim Merkezi sağlayacaktır.

 Macera Vize Danışmanlık Hizmetleri Merkezi İtalya ülkesinden hangi vizeyi alacak olursanız olun sizlere son derece büyük ölçüde yardımcı olup İtalya seyahat belgelerinizi bizzat hazırlar.
Pek çok kişinin İtalya ülkesine gitmek için çok farklı sebepleri bir araya gelmiş olabilir. 

Özellikle de bir Schengen ülkesi olan İtalya’nın sağlamış olduğu pek çok avantaja göre vize çeşidinin mevcut olması bu ülkeye gitmek için motivasyonları arttırmaktadır. Aynı zamanda bu ülkenin eğitim olanakları ve staj ya da iş imkânları son derece yüksek olduğu için genel olarak genç yaştaki insanlar bu ülkeye gitmeyi tercih ederler. 

Yılın farklı zamanlarında İtalya ülkesinde fuarlar, sergiler, çeşitli organizasyonlar ya da resmi veya milli bayramlar ile ilgili birçok etkinlik yer almaktadır. Bu sebepten dolayı da İtalya ülkesine belirli dönemlerde çok sayıda kişi vize almak ister. 

Bu yazımızda İtalya vizesi başlığı altında sizlere İtalya ülkesine gitmek için gerekli olan bütün detayları ve aynı zamanda tercih edebileceğiniz vize türlerini tek tek açıkladık. 

İtalya vizesi hakkında sizlere hazırlamış olduğumuz bu içerik yeterli gelmezse ya da bu içeriği okuduktan sonra aklınıza bir takım sorular takılırsa mutlaka Macera Vize Danışmanlık Hizmetleri Merkezi vize danışmanları ile irtibat kurmanızda ve doğru bilgiler edinmenizde son derece büyük bir fayda vardır.

İtalya Hangi Pasaportlara Vize Veriyor?

İtalya hangi pasaportlara vize veriyor konusu ile ilgili olarak sizlere ilk başta İtalya ülkesinin nasıl bir vize politikası izlediğini belirttiğimiz zaman bu konuda daha detaylı bir bilgiye sahip olacaksınız. 

Resmi pasaportlardan başlayacak olursak hizmet, hususi ve diplomatik pasaportların en az bir tanesine sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için 6 ay içerisinde 90 gün boyunca ikamet etmek için herhangi bir işlemin yapılması gerekli değildir. Ancak bu noktada umuma mahsus pasaportlar için söylenecek çok şey vardır. 

İtalya ülkesinin bir Schengen ülkesi olduğunu ve hatta kurucu bir üye olduğunu göz önünde bulunduracak olursak herhangi bir Schengen ülkesinden alınmış olan bir Shengen vizesi umum amaçsız pasaport sahipleri için bu ülkeye girmek konusunda son derece önemli bir referans olacaktır. 

Yani başka bir ülkenin Schengen vizesi ile bu vizenin süresi dolmadığı takdirde aktif bir şekilde bu ülkeye ikamet etmek son derece kolay olur. Fakat herhangi bir Schengen vizesi söz konusu değilse bu noktada mutlaka umuma mahsus pasaport sahiplerinin İtalya vizesi almak için bir başvuruda bulunması ve bu başvurunun kabul edilerek vizesinin verilmesi gerekli olacaktır.

İtalya Vize Randevuları Hakkında

İtalya vize randevuları hakkında sizlere yapacağımız en kısa ve öz açıklama her zaman için bu işlemleri çevrimiçi bir şekilde son derece hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebileceğiniz olacaktır. 

İtalya vize randevusu almak için İtalya ülkesinden e-posta adresi ile bir İtalya vize ön başvuru formu doldurmanız yeterli olur. Daha sonra da İtalya Büyükelçiliği yabancılar ve göçmenler vize işleri birimi sizlere yine e-posta yoluyla ulaşıp İtalya vizesi almak üzere işlem başlatacağınız gün ve saati verecektir.

İtalya Vizesi Almak İsteyen Turist Adaylarının Hazırlaması Gereken Evraklar Nelerdir?

İtalya vizesi almak isteyen turist adaylarının hazırlaması gereken evraklar nelerdir? Hususunda ilk başta pasaporttan söz edecek olursak hazırlamanız gereken dosyada çok önemli bir yeri olduğunu söylemek mümkün olacaktır. İtalya vizesinin işlenebilmesi adına bu pasaportun son iki sayfasının mutlaka boş bırakılmış olması gerekir. 

Aynı zamanda en az 6 aylık ya da 1 yıllık bir süresinin olması da İtalya Büyükelçiliği tarafından incelenecek olan önemli detaylardan biri olarak karşımıza çıkar. Bütün bunların yanı sıra İtalya vizesi için hazırlamış olduğunuz dosyada eski pasaportlarınız varsa onlara da yer vermeniz her zaman için çok önemli bir yer tutacaktır. 

İtalya vizesi başvuru formu kapsamında doldurmanız gereken bu belgede İtalya Konsolosluğu vize işleri biriminin sizlere sormuş olduğu bütün sorulara eksiksiz ve net cevaplar vermeniz her zaman için önemli olacaktır. Bu belge ile birlikte anılacak olan İtalya vize talep dilekçesi de aynı şekilde önem taşır. İtalya vize talep dilekçesi kapsamında mutlaka İtalya Büyükelçiliği muhatap alınmalı ve vize işleri birimine İtalya ülkesinde yapılmak istenen bütün faaliyetler belirtilmelidir. 

İtalya vizesi için hazırlamış olduğunuz dosyanın içerisinde mutlaka başvuru formuna ve talep dilekçesine istinaden hazırlanmış olan ispat niteliği taşıyan belgeler yer almak zorundadır. Nüfus müdürlüğü tarafından imza ve kaşeli tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, ikametgâh belgesi, banka hesap dökümleri ve iş yerinize ait bilgilerin mutlaka bu dosyada yer alması İtalya Büyükelçiliği tarafından çok büyük bir önem taşır. 

İtalya vizesi alırken aynı zamanda İtalya vize ölçülerine uygun olan 2 adet fotoğrafında kurallara uygun bir şekilde çektirilmiş olması gerekir. İtalya vize ölçüleri genel olarak standarttır ve 35 ile 45 milimetre ebatlarında olması gerekir. Bunun yanı sıra fotoğrafın güncelliği ve yüzün tüm hatlarının belli olması da son derece büyük bir önem taşımakla birlikte arkası beyaz fonlu ve biyometrik olması lazımdır.

Nüfus bilgileriniz ile ilgili de İtalya Büyükelçiliği vize işleri birimi çok önemli bir inceleme yapacağı için nüfus cüzdanınızın her iki yüzünün fotokopisinin çekilmesi de gerekir. Aynı zamanda bu belgeyi e-devlet üzerinden renkli çıktı şeklinde de alabilir ve daha sonra İtalya seyahat belgeleri hazırlama kısmına geçebilirsiniz. 

İtalya seyahat belgeleri kapsamında da İtalya ülkesine giden bir uçak biletleri ve gidiş dönüş şeklinde alınmalıdır. Aynı zamanda da İtalya ülkesinde kalınacak olan yerin açık adresinin belirtilmiş olması ve otel konfirmasyonunun yapılmış olması gerekir. bütün bu belgeleri bizzat olarak Macera Vize Danışmanlık Hizmetleri Merkezi vize danışmanları kendisi hazırlayacaktır. 

İtalya vizesi için gerekli olan belgeler arasında aynı zamanda maddi durumunuzun İtalya seyahatine elverişli olduğuna dair de gerekli olan banka belgeleri ve bütün dökümler gerekli olacaktır. 30.000 Euro teminatlı bir yurt dışı seyahat sağlık sigorta poliçesi ve doktordan alınmış olan bir seyahat edebilir raporu da bu aşamada son derece büyük bir önem taşır. 

İtalya ülkesi Bütün bunların yanı sıra mutlaka fabrika kaydınız olup olmadığı konusunda da son derece derin bir araştırma yapacaktır. Bu sebepten dolayı da savcılıktan imzalı ve onaylı bir şekilde alınmış olan bir iyi hal raporu bu dosyada yer almak zorundadır.

İtalya Vize Ücretleri?

İtalya vize ücretleri yapılacak olan işlemlerin şekline bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Ticaret vizesi ya da öğrenci vizesi gibi vize türleri başta olmak üzere fuar vizesi, sporcu vizesi ya da basın vizesi gibi farklı vize türleri için evrakların işlemleri farklı olacağı için ücretleri de farklı olacaktır.