Romanya Vizesi

blank

Romanya vizesi almak için yapılacak olan işlemlerin kolay ya da zor olması vize işlemlerinizi takip etmek için çok da önemli bir detay değildir. Neden diye soracak olursanız Romanya ülkesinin vize işlemleri için mutlaka birçok işlem yapılması gerekir ve aynı zamanda bu İşlemlerin takibinin yapılması da son derece büyük bir önem taşır. 

Genel olarak bu noktada pek çok turist adayı Romanya vizesi almak kolay mı konusunda birtakım kafa karışıklıkları yaşasa da bu İşlemlerin yapılması bir Schengen vizesi kadar zorluk yaratmaz. Fakat sonuç olarak hazırlamanız gereken pek çok işlem söz konusu olduğu için bu noktada mutlaka bir vize danışmanı tarafından bütün işlerin ele alınması gerekli olacaktır. Bu sebepten dolayı da Romanya vize işlemleri için sizlere bir vize firmasından söz edeceğiz. 

Macera Vize Danışmanlık Hizmetleri merkezi ile iletişime geçerek Romanya vizesi almakla ilgili daha önceden fikir sahibi olan ve bu konuda tecrübeli bir vize yetkilisi ile görüşme sağlamak her zaman için son derece faydalı olacaktır. 

Romanya vizesi almak isteyen bir turist adayının hazırlaması gereken evraklar hakkında kafasında bir sürü soru işareti olacağı da göz önünde bulundurularak hazırlanmış olan bu içerikte aklınıza takılan bütün soru işaretlerine Macera Vize yanıt verecektir.

Romanya Türklere Vize Veriyor Mu?

Romanya Türklere vize veriyor mu? Ya da Romanya ülkesinin hangi pasaport sahibi kişilere vize verdiği konusunda birtakım cevaplar almak istiyorsanız bu noktada Romanya ülkesinin vize politikasını izlemek ve hangi durumlarda Romanya ülkesinden daha kolay vize alınır şeklinde bir fikriniz olması gerekiyor. Bu noktada çünkü Romanya ülkesinin Türkiye Cumhuriyeti içerisinde farklı pasaport tiplerine uygulamış olduğu bir takım ayrıcalıkların da göz ardı edilmemesi gerekir.

 Mesela resmi pasaportlar için yapılacak olan ayrıcalık umuma mahsus pasaportlar için geçerli değildir ve umuma mahsus pasaportların mutlaka Romanya vizesi alması gerekir. 

Hizmet pasaportu, diplomatik pasaport ya da hususi pasaportlar 6 ay gibi bir süre içerisinde Romanya ülkesine 90 gün boyunca giderek istediği şekilde bir seyahat gerçekleştirebilecektir. Umuma mahsus pasaportlar için Romanya ülkesinin izlediği politikaya bir göz atacak olursak bu noktada vize işlemi yapmaktan başka bir çare kalmıyor.

 İşte tam olarak bu aşamada pek çok kişi Romanya vizesi Schengen mi ya da Schengen vizesiyle Romanya’ya gidilir mi gibi bir takım sorular da sormaktadır. Ancak Romanya ülkesinin henüz daha Schengen bölgesi sınırları içerisine geçmiş olmadığını görmekteyiz ve bu konuda herhangi bir Schengen vizesi ile Romanya ülkesine giriş çıkış yapılamayacağını da ilk başta bildirmemiz gerekir.

Romanya Vizesi İçin Ön Başvurular ve Randevu Kayıtları

Romanya vizesi ön başvurular ve randevu kayıtları ile ilgili olarak veri tabanına ilk başta kaydedilmesi gereken bilgilerin Romanya vizesi ön bilgilendirme formu olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Romanya vize işlemlerine başlamadan önce yapılması gereken randevu alma sürecinde online bir işlem yapılarak Romanya konsolosluğu vize işleri birimi e-posta adresine ulaşıp direkt olarak bura ile bağlantı kurmak gerekiyor. 

Romanya vizesi başvuru işlemleri için ön bilgilendirmenin yapılması Romanya konsolosluğu vize işleri birimi için son derece büyük bir önem taşır ve bu noktada turist adaylarının tanınmasına yönelik bir takım sorular hazırlanmıştır.

Romanya Vizesi Almak İsteyen Turist Adaylarının Hazırlaması Gereken Dosyada Neler Yer Alır?

Romanya vizesi almak isteyen turist adaylarının hazırlaması gereken dosyada neler yer alır konusu ile ilgili olarak Romanya Büyükelçiliği vize işleri birimi tarafından hazırlanmış olan bir takım kurallar mevcuttur. Bu kuralları kategorilere ayıracak olursak ilk başta nüfus bilgilerinin yer alması gerektiğini söyleyebiliriz. Bu evraklar için nüfus cüzdanının her iki yüzünün fotokopileri renkli bir şekilde çekilerek kapalı bir zarf içerisine konulacaktır. 

Aynı zamanda tam vukuatlı nüfus kayıt örnekleri ile ikamet belgelerinin son derece önemli olduğunu da göz önünde bulunduracak olursak mutlaka ilgili makamlardan alınacak olduğunu belirtmemiz gerekir. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinin kaşeli ve imzalı olması Romanya Büyükelçiliği vize işleri birimi tarafından önemsenen bir husustur. 

Romanya Büyükelçiliği vize işleri birimi aynı zamanda turist adaylarından belli bir kriterde maddi avantajlara sahip olmalarını da isteyecektir. Yani bu noktada da ihtiyaç duyacağınız evraklar çalışma hayatınızla ilgili resmi belgelerdir. Bunlar için ise 4 A SGK hizmet dökümü, işe giriş bildirgesi, maaş bordrosu ve banka hesap cüzdanları gibi belgeler olacaktır. 

Romanya vizesi almak için hazırlayacağınız dosyada 35 ve 45 milimetre ebatlarına sahip olan, beyaz fon üzerine çekilmiş, tüm yüz hatları belli olan ve aynı zamanda en az 6 ay içerisinde çekilmiş kadar güncel olan 2 adet fotoğraf da bu dosyada yer almak zorundadır. 

Elbette ki bu aşamada bir de pasaporttan söz edeceğiz çünkü Romanya vizesinin işlenmesi için bir pasaport olması gerekiyor. Romanya Büyükelçiliği tarafından bu işlemlerin onaylanabilmesi için pasaportunuzun da yeni bir pasaportu olması ve en az 6 aylık daha geçerlilik süresinin bulunması söz konusu olacaktır.

Romanya Vizesi İçin Hangi Çeşitler Tercih Edilebilir?

Romanya vizesi için hangi çeşitler tercih edilebilir diye soracak olursanız her bir çeşit de farklı evrak hazırlanması gereken vizeler aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır.

 1. Romanya turistik seyahat vizesi
 2. Romanya eş dost ve akraba ziyareti vizesi
 3. Romanya kültürel faaliyet vizesi
 4. Romanya tüccar vizesi
 5. Romanya konferans ve seminer vizesi
 6. Romanya spor faaliyetleri karşılaşma vizesi
 7. Romanya medikal tedavi vizesi
 8. Romanya kısa süreli iş vizesi
 9. Romanya mürettebat vizesi
 10. Romanya şoför vizesi
 11. Romanya gazetecisi vizesi
 12. Romanya eğitim ve staj vizesi
Romanya vize çeşitleri ile ilgili olarak farklı seçeneklerden de yararlanmak istiyorsanız bu konuyu daha detaylı bir haliyle ele almak için mutlaka Macera Vize Danışmanlık Hizmetleri merkezi ile görüşme sağlamanızda fayda vardır. 

Bütün bunların yanı sıra Romanya ülkesi için 90 günü aşacak olan bir seyahat söz konusu olacaksa uzun süreli bir vize tipi ya da duruma bağlı olarak kısa süreli olanı tercih edilmeli ve kaç kez bu ülkeye giriş yapacağınıza göre de bir vize çeşidi belirlenmelidir. Ancak bütün bunları mutlaka Romanya vize başvuru formu doldurma sırasında belirlemiş olun ki daha sonra geriye dönük bir işlem yapmak durumunda kalmayın.

Romanya Vize İşlemleri Kaç Günde Tamamlanır?

Romanya vize işlemleri kaç günde tamamlanır sorusuna yanıt verecek olursak bu konu ile ilgili olarak turist adayları açısından konuyu ele almak ilk başta gerekli olacaktır. Mesela bu işlemlere başladığınız zaman hangi vize türüne de tabi olacağınız konusunda bir fikriniz olursa daha kolay bir şekilde vize işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

 Ayrıca gerekli olan bütün belgelerin hazırlanması biraz da vize çeşitleri ile alakalıdır. Bu sebepten dolayı da işlemlerin biraz uzun ya da kısa sürmesi aslında duruma göre belirlenir. Aşağı yukarı da bir yanıt verecek olursak bir hafta ya da 10 gün içerisinde Romanya vize evraklarınızı gerekli olan yerlerden alarak bir araya getirebilirsiniz diyebiliriz. 

Romanya konsolosluğundaki vize işlemlerinin tamamlanması için ise yine bir 5 iş günü beklemeniz gerekli olacaktır.

Romanya Vize Ücretleri

Romanya vize ücretleri için Macera Vize ile iletişime geçiniz.