Rusya Vizesi

Rusya vizesi alarak Rusya ülkesine bir seyahat gerçekleştirmek isteyen turist adaylarının sayısı son derece fazla olacaktır. Neden diye soracak olursanız çünkü bu ülke vize verme konusunda diğer ülkelere göre biraz daha geniş sınırlara sahiptir. Rusya’nın bir Schengen ülkesi olmaması ve vize işlemleri için çok fazla turist adaylarını zorlamaması nedeniyle pek çok kişi Rusya ülkesine bir vize almak için başvuruda bulunur. Aynı zamanda Rusya ile ticari anlamda bir takım ilişkileri olan çok fazla firma da vardır.

Hal böyle olunca da Rusya ülkesinden ticari vize almak isteyen kişilerin sayısı da son derece fazla olmakla birlikte aynı zamanda bu ülkenin kültürünü keşfetmek, alışveriş yapmak, gezip görmek ya da pek çok sivil mimarisi hakkında fikir sahibi olmak isteyen kişilerde genel olarak turistik seyahat amaçlı bir vize almak ister. 

Öğrenciler ise bu ülkede buldukları eğitim imkânları açısından bir takım eğitim ve staj vizeleri istemekte ve bunun için işlem yapmaktadır. Ancak bütün bunlar için söylemek gerekir ki her ne sebeple olursa olsun Rusya ülkesine gitmek adına bir takım vize işlemlerinden geçmeniz gerekli olacaktır. 

Her zaman için vize işlemlerinizi takip edecek olan bir firma olarak karşımıza çıkan Macera Vize Danışmanlık Hizmetleri Merkezi Rusya vizesi almak için de sizlere yardımcı olacaktır. Eğer ki bir de Rusya ülkesine ilk defa gidecekseniz bu ülkede konaklama yapacağınız yer hakkında ya da hangi hava yolu şirketi ile bu ülkeye gidebileceğiniz ile ilgili hiçbir fikriniz olmaz. 

Bu durumda da yine sizleri macera vize Danışmanlık Hizmetleri Merkezi vize danışmanları kurtaracaktır. Nasıl mı hemen anlatalım… Rusya ülkesi sizden vize işlemleri hususunda bir takım belgeler talep ederken aynı zamanda Rusya seyahat belgeleri de talep edecektir. 

Bu dosya içerisinde bulunması gereken bu seyahat belgeleri olarak da Rusya konaklama bilgileri ve uçak biletleri söz konusu olacaktır. Bütün bu konularda da isteğinize bağlı olarak macera vize Danışmanlık Hizmetleri Merkezi vize danışmanları sizlere son derece faydalı olacak ve bizzat bu işlemlerinizi halledecektir. Şimdi gelelim Rusya ülkesinin nasıl bir vize politikası izlediğine ve ne gibi işlemler yaparak Rusya ülkesine vize alındığına…

Rusya Vize Politikası Nasıl?

Rusya vize politikası nasıl konusu ile ilgili olarak sizlere yapacağımız bu açıklamada Rusya’nın Dışişleri Bakanlığı tarafından en son duyurulmuş olan politikasını açıklayacağız. Rusya ülkesi genel olarak herhangi bir ülkenin pasaportuna diplomatik pasaportlar dışında ayrıcalık yapmıyor ve genel olarak diplomatik pasaportlar dışındaki bütün pasaport sahiplerinin vize işlemi yapmasını istiyor. 

Bu noktada Rusya’nın Schengen ile bir alakası da olmadığı için vize işlemi uygulaması yapmaktan başka çareniz kalmıyor ve hususi, hizmet ya da umuma mahsus pasaport sahibi olan vatandaşlar mutlaka Rusya vize işlemlerine başvuruda bulunmak zorunda kalıyor.

Rusya Vize İşlemleri İçin Randevu Alma Süreci

Rusya vize işlemleri için randevu alma süreci çok önemli bir süreçtir. Neden diye soracak olursanız çünkü Rusya Büyükelçiliği yabancılar ve göçmenler vize işleri birimi vize işlemlerinin yapılabilmesi adına bütün işlemleri sıraya koymak ister ve kesinlikle ilk başta çevrimiçi bir randevu alınması gerekir.

 Zaten bu işlem son derece kolay bir işlem olacağı için evinizden bile çıkmadan Rusya vize ön başvurusu yapıp Rusya’nın Dışişleri Bakanlığının ana sayfasında yer alan Rusya Büyükelçiliği vize işleri birimi e-posta adresinden işlem yapabilirsiniz. 

Bu işlemi yaptıktan sonra zaten bilgisayarınız sizlere yönlendirecek ve bu sistem üzerinden karşınıza Rusya vizesi almak için uygun olan gün ve saatler çıkacaktır. Siz de bu aşamada Rusya vize randevusu almanın rahatlığı ile konsolosluk işlemlerini son derece hızlı ve güvenilir bir şekilde halledebilirsiniz.

Rusya’ya Hangi Vize ile Gidilir?

Rusya’ya hangi vize ile gidilir gibi bir konuda vize işlemleri için belge toparlamaya başlamadan bir an önce bilgi sahibi olmanızda son derece büyük bir fayda vardır. Çünkü bu aşamada mutlaka Rusya vize başvuru formu içerisinde belirtmeniz gereken vize çeşidi sizlerden sorulacak ve gerekli olan belgeler arasında da buna bağlı olarak bir işlem yapılması gerekecektir. Bu sebepten dolayı da sizlere Rusya vize çeşitleri hakkında aşağıda bir sıralama yapmış bulunmaktayız.
Rusya akraba ve aile ziyareti vizesi

  1. Rusya fuar vizesi
  2. Rusya etkinlik
  3. Rusya etkinlik vizesi
  4. Rusya şoför vizesi
  5. Rusya sağlık vizesi
  6. Rusya transit geçiş vizesi
  7. Rusya mürettebat vizesi
  8. Rusya sporcu vizesi
  9. Rusya öğrenci vizesi
  10. Rusya turistik amaçlı vize
Rusya vize çeşitleri ile ilgili olarak genellikle tercih edilen vizeler yukarıda belirtmiş olduğumuz gibidir. Bütün bu vize çeşitleri için vize alma yolları da değişkenlik gösterecektir.

Rusya Vizesi Almak İsteyen Turist Adayları Ne Gibi Belgeler Hazırlamalıdır?

Rusya vizesi almak isteyen turist adayları ne gibi belgeler hazırlamalıdır konusunda ilk başta sizlere nüfus kayıtlarınız hakkında bilgiler edinme konusunda Rusya büyükelçiliğinin son derece hassas olduğunu söyleyebiliriz. Nüfus cüzdanının her iki yüzünün fotokopisi ve aynı zamanda nüfus kayıt örnekleri Rusya Büyükelçiliği vize işleri birimi için son derece önemli olacak olan bilgilerdir. İkametgâh belgesi ve iyi hal raporu gibi belgelerin de bu dosya içerisinde yer alması gerekiyor. 

Yabancı uyruklu kişiler için ise oturma belgesinin alınması Rusya Büyükelçiliği için önemli bir yer tutar. Ayrıca bütün bunların yanı sıra mesleki bilgilerinizin dökümü hakkında da bir takım belgeleri e-devlet üzerinden son derece kolay bir şekilde çıkartabilirsiniz. 

35 ve 45 milimetre çapında 2 adet biyometrik fotoğrafın güncel olarak hazırlanması ve aynı zamanda Rusya vizesinin işlenebileceği bir pasaportun olması da gereklilikler arasında yer alır. Rusya vize işlemlerinin yapılabilmesi için öğrencilerin öğrenci belgesi hazırlaması ya da öğrenci kimliklerinin ön ve arka yüzlerinin fotokopilerini çektirmesi istenecektir. Opsiyonlu bir seyahat sağlık sigortanızda varsa geriye kalan tek şey Rusya uçak biletleri ve otel rezervasyonları hazırlanması gerekli olacaktır. 

Rusya vizesi için gerekli olan evraklar kapsamında belirtilen bütün bu belgelerin Rusya vize talep dilekçesi ve Rusya vize başvuru formu ile bir araya getirilerek Rusya Büyükelçiliği yabancılar ve göçmenler vize işleri birimine eksiksiz bir şekilde sunulması Rusya vize işlemlerinin tamamlanması adına yeterli olacaktır. Ancak bütün bu belgeleri hazırlarken Rusya Büyükelçiliği vize işleri biriminin bu seyahatte inandırılması ve aynı zamanda da güncel belgelerin kullanılması son derece büyük bir önem taşır.

Rusya Vize İşlemleri Ne Kadar Sürer?

Rusya vize işlemleri ne kadar sürer konusunda Rusya vizesi almak isteyen bir turist adayının bir hafta ya da en fazla 10 gün gibi bir süre içerisinde bütün evraklarını bir araya getirebileceğini söyleyebiliriz. Rusya Büyükelçiliği için ise bu işlemlerin 3 ya da 5 iş günü gibi bir süre içerisinde tamamlanması gerektiğini söylemek mümkün olacaktır.

Rusya Vize Ücreti Ne Kadar?

Rusya vize ücreti ne kadar konusunda çeşitlerin baz alınması sebebiyle mutlaka Macera Vize Danışmanlık Hizmetleri merkezi ile bir bağlantı kurmanızda fayda vardır.