Slovakya Vizesi

Slovakya vizesi nasıl alınır? Eğer Slovakya’ya eğitim, turizm ya da farklı bir amaçla gitmek istiyorsanız, öncesinde vize almanız gerekir. Bu yazımızdan konu hakkında merak ettiğiniz tüm konuların cevaplarını bulabilirsiniz.

Resmi adı Slovak Cumhuriyeti olan Slovakya Orta Avrupa’da yer alan bir ülkedir. Başkenti aynı zamanda en büyük şehri olan Bratislava’dır. Eğer ülkeyi ziyaret etmek istiyorsanız, öncesinde vize almanız gerekir.

Vize işlemleri, gerekli evraklar, fiyatlar ve kaç güne çıktığı ülkeden ülkeye farklılık gösterir. Slovakya vize randevusu almadan önce bunları bilmek daha iyi şekilde hareket etmenize yardımcı olur. Macera Vize, işlemleri problemsiz bir şekilde, zaman kaybetmeden yapmanıza olanak tanımaktadır. Eğer vize başvurusu yapmak istiyorsanız, tek yapmanız gereken iletişime geçmedir.

Slovakya Vize Türleri

Slovakya vizesi kapsamında farklı vize türleri yer alır. Slovakya’ya gitmeyi düşünüyorsanız, başvurduğunuz vize türü ülkeye girme amacınıza uygun olmalıdır. Genel anlamda kısa ve uzun süreli Slovakya vizeleri aşağıda yer aldığı gibidir:

Slovakya Turist (Schengen) Vizesi. Slovakya’yı turist olarak ziyaret etmeyi planlıyorsanız, Slovakya turist (Schengen) vizesine başvurmalısınız. Bir Schengen vizesi, sahibinin 180 günlük bir süre içinde 90 gün boyunca Slovakya’ya ve Schengen Bölgesine girmesine izin verir. Bu vize türü bir, iki veya daha fazla giriş için verilebilir.

Slovakya Transit Vizesi. Üçüncü bir varış noktasına giderken uçuş değiştirmek için bir Slovakya havaalanını kullanırsanız, transit vize gereklidir. Havaalanı transit vizesi, bir havaalanındaki uluslararası transit alanlara girmenize izin verir.

Slovakya Çalışma Vizesi. Slovakya’da çalışmak isteyen AB üyesi olmayan vatandaşlar önceden Slovakya çalışma vizesi ve izin başvurusunda bulunmalıdır. Çalışma vizesine başvurmak için bir iş teklifinizin olması gerekir.

Slovakya Öğrenci Vizesi. Slovakya’da üç aydan (90 gün) daha uzun süre okumak isteyen ve bir Slovak üniversitesine kabul edilen AB üyesi olmayan vatandaşlar, Slovakya öğrenci vizesi ve izin başvurusunda bulunmalıdır.

Slovakya Aile Vizesi. Slovakya vatandaşıysanız veya Slovakya’da yaşayan AB üyesi olmayan biriyseniz ve (AB üyesi olmayan) aile üyelerinizi yanınızda getirmek istiyorsanız, onların Slovakya aile vizesi için başvurmaları gerekir.

Çalışmak için uzun süreli vize. Slovakya’da çalışmak isteyen yabancı uyrukluların çalışma vizesine ve oturma iznine ihtiyacı olacaktır. Bir çalışma vizesi için başvurmadan önce, işverenin açık iş pozisyonunu Slovakya Çalışma Bürosuna bildirmesi gerekir.

Eğitim için uzun süreli vize. Aşağıdaki durumlarda eğitim amacıyla uzun süreli D vizesine başvurmanız gerekir.

Aile birleşimi için uzun süreli vize. Slovakya’da ailelerine katılmak isteyenlerin aile vizesine ihtiyacı vardır. Eşinizi veya çocuklarınızı yanınızda Slovakya’ya götürmek istiyorsanız, aile birleşimi ve oturma izni başvurusunda bulunabilirsiniz.

Slovakya vizesi türleri genel anlamda bu şekildedir. Bunların her biri farklılık gösterdiği için ayrı şekilde incelemeniz gerekir.

Slovakya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Neler?

Vize başvurusu yaptıktan sonra tamamlamanız gereken bir takım evraklar vardır. Slovak vize randevusu aldıktan sonra ana hatları ile şunları hazırlamanız gerekir:
İmzalı, kaşeli ve eksiksiz bir banka hesap dökümü
Pasaport
Nüfus cüzdanı fotokopisi
2 adet biyometrik fotoğraf
Tam tescilli nüfus kayıt örneği
Uçak bileti
Konaklama rezervasyonu
Seyahat sağlık sigorta poliçesi
Slovakya vize randevusu ardından hazırlamanız gereken evraklar bu şekildedir. Ancak vize türüne göre gerekli evraklar da farklılık gösterir. Belgelerin eksik olması işlemlerin uzamasına ya da ret yanıtı almanıza neden olabilir. Bu bakımdan uzman danışmanlık firmaları ile iletişime geçebilirsiniz.

Slovakya Vizesi Nasıl Alınır?

Slovakya vizesi almak istiyorsanız şahsi başvuru yapabilir ya da danışmanlık firmalarına gidebilirsiniz. Eğer şahsi şekilde başvuru yapacaksanız şu gibi adımlar izlenmelidir:
Randevu alınır. Slovakya konsolosluğu ya da büyükelçiliğinden randevu alınır.
Form doldurulur. Slovakya vizesi için başvuru formu doldurulur.

Belgeler toplanır. Vize başvurusu için gerekli evraklar tamamlanır. Söz konusu evraklar vize türüne göre farklılaşabilir.

Ücret ödenir. Slovakya vize fiyatları ödenir.
Bu işlemleri takip ederek, kısa sürede başvuru işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Ancak şahsi şekilde başvuru yapmak, kesin olarak olumlu yanıt alacağınızı göstermez. Birçok sebepten ötürü ret yanıtları alınabilir.

Bunu önlemek için danışmanlık firmalarından yardım alınabilir. Macera Vize uzman ekip arkadaşları ile ilk adımdan son adıma kadar işlemleri profesyonel bir şekilde gerçekleştirmektedir.

Slovakya Vizesi Kaç Günde Alınır?

Slovakya vizesi başvurusu yapıldıktan sonra sonuçların kaç günde çıkacağı sık sık merak edilir. Randevu alınıp, evrakları teslim ettikten sonra 7 iş gününde sonuçlar alınmaktadır. Ancak bu süre farklı sebeplere göre farklılaşabilir.
Yoğun şekilde vize başvurusu olması, fazla evrak teslim edilmesi ya da resmi tatillere denk gelinmesi bunu uzatabilir.

Slovakya Vizesi Vize Ücreti Ne Kadar?

Vize fiyatları ülkeden ülkeye farklılık gösterdiği için başvuru esnasında sık sık sorulan konulardan biridir. Slovakya vize fiyatları ne kadar diyorsanız aşağıdaki maddeleri inceleyebilirsiniz:

 1. Turistik vize 100 euro
 2. Ticari vize 100 euro
 3. Aile arkadaş ziyaret vizesi 100 euro
 4. Öğrenci vizesi 100 euro
 5. Kültürel sportif konferans vizesi 100 euro
Slovakya vize fiyatları genel anlamda bu şekildedir. Ancak aman içerisinde vize fiyatlarında farklılık görüldüğü unutulmamalıdır.

Slovakya Vizesi Neden Reddedilir?

Slovakya vize randevusu alınıp kişisel şekilde başvuru yapıldıktan sonra herkes kabul edileceğini düşünür. Ancak farklı sebeplerden dolayı genellikle ret yanıtları alınır. Bunun bazı sebepleri şöyledir:

Vize şartlarının yerine getirilmiyor olması
Yanlış ve eksik evrak verilmesi
Kişinin kendi ülkesine döneceğine dair yeterli güvence verememesi
Seyahati kanıtlayıcı belgelerin eksikliği
Slovakya vizesi almak istiyorsanız, profesyonel şekilde çalışan danışmanlık firmalarıyla iletişime geçebilirsiniz. Macera Vize uzman ekip arkadaşları ile vize işlemlerini sorunsuz şekilde gerçekleştirmenize yardımcı olur.

Slovakya Vizesi İçin Şartlar Neler?

Slovakya vize randevusu almadan önce bilmeniz gereken bazı şartlar vardır. Bunlardan bir kısmı genel hatları şöyledir:
Pasaport son 10 sene içinde alınmalıdır.
Seyahat bitiş süresinden 1 yıl daha fazla olmalıdır.
Başvuru seyahat edilecek günden en az 15, gitmeden ise en erken 6 ay önce yapılmalıdır.
Bunların yanı sıra farklı şartlar da yer almaktadır. Slovakya vizesi almak isteyenler tüm bunlara dikkat etmelidir.

Slovakya Schengen Ülkesi Mi?

Slovakya vizesi almak isteyen kişiler, ülkenin Schengen olup olmadığını sıklıkla merak eder. Schengen ülkeleri genel hatları ile aşağıda olduğu gibidir:

 1. Almanya
 2. Avusturya
 3. Belçika
 4. Çek Cumhuriyeti
 5. Danimarka
 6. Estonya
 7. Finlandiya
 8. Fransa
 9. Hollanda
 10. İspanya
 11. İsveç
 12. İtalya
 13. Macaristan
 14. Letonya
 15. Litvanya
 16. Lüksemburg
 17. Malta
 18. Polonya
 19. Portekiz
 20. Slovakya
 21. Slovenya
 22. Yunanistan
 23. İsviçre
 24. İzlanda
 25. Norveç
 26. Liechtenstein
Bu bakımdan Slovakya vizesi almak istiyorsanız, Slovakya’nın Schengen ülkeleri kapsamında olduğu bilinmelidir. Ancak vizenin alındığı ülkeye ilk giriş yapmak gerekir. Örnek olarak İtalya için bir vize almışsanız, önce Almanya’ya girilmez.