Slovenya Vizesi

Slovenya vizesi nasıl alınır? Resmi adı Slovenya Cumhuriyeti olan Slovenya’nın başkenti Ljubljana’dır. Batısında İtalya, güneybatısında Adriyatik Denizi, güney ve doğusunda Hırvatistan, kuzeydoğusunda Macaristan, kuzeyinde ise Avusturya vardır. 

Eğer Slovenya’ya iş, eğitim, turizm ya da farklı bir sebepten dolayı girmek istiyorsanız, öncesinde vize başvurusu yapmanız gerekir. Ülkeden ülkeye söz konusu işlemler farklılık gösterebileceği için öncesinde ayrı ayrı değerlendirmelidir.

Slovenya vize randevusu almadan önce vize türleri, başvuru işlemleri, vize fiyatları hakkında fikir sahibi olmak istiyorsanız yazımızı inceleyerek ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Macera Vize ile işlemleri problemsiz şekilde hızlı şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Slovenya Vize Türleri Neler?

Her ülkenin sahip olduğu vize türleri farklılık gösterir. Kişiler bunları incelemeli, hangisi kendisine uygunsa buna başvurmalıdır. Slovenya vizesi almak istiyorsanız başvurduğunuz türler genel anlamda aşağıda olduğu gibidir:

Çalışma Vizesi. Bir AB/AEA ülkesinden olmayan ve Slovenya’da çalışmaya başlamak isteyen vatandaşlara çalışma vizesi verilir.

Öğrenci vizesi. AB/AEA vatandaşı olmayan biri olarak Slovenya’da okumak için öğrenci vizesi ve oturma izni başvurusunda bulunmanız gerekir.

Aile Vizesi. Şu anda Slovenya’da ikamet eden aile üyeleriniz varsa ve onlarla yeniden bir araya gelmek istiyorsanız, aile vizesine başvurmanız gerekir.

Slovenya Turist Schengen Vizesi. Slovenya’da 90 günden az kalmak istiyorsanız, Sloven turist vizesine ihtiyacınız olacak. Slovenya’yı turizm için ziyaret etmeniz gerekiyorsa veya bir arkadaşınızı veya aile üyenizi ziyaret ediyorsanız, turist vizesi sizin için bir seçenektir.

Slovenya Transit Vizesi. Hedef ülkenize yolculuğunuza devam etmek için bir Slovenya havalimanının uluslararası transit alanına girmeniz gerekiyorsa, Slovenya transit vizesine başvurmanız gerekir.

Slovenya vize randevusu aldıktan sonra başvuru yapabileceğiniz türler böyledir. Macera Vize, size en uygun vizeye sorunsuz, eksiksiz şekilde başvurmanıza yardımcı olmaktadır.

Slovenya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Slovenya vizesi almak istiyorsanız, bunu nasıl yapabileceğiniz de bilinmelidir. Slovenya vizesine bireysel olarak başvurmak mümkün olup bunun için konsolosluk ya da büyükelçilikten randevu almak yeterlidir. Bundan sonra vize için başvuru formu doldurulmakta, gerekli olan evraklar teslim edilmektedir.

Söz konusu evrakların neler olduğu, her vize türünde farklılık gösterir. Ardından ödemeleri yapmak ve görüşmelere katılmak kalır. Her ne kadar bireysel şekilde başvuru yapmak mümkün olsa da, sıklıkla olumsuz yanıtlar gelir.

Eğer problemsiz bir şekilde vize başvurusu yapmak istiyorsanız, danışmanlık firmalarıyla iletişime geçebilirsiniz. Macera Vize hangi vize türüne başvuruyorsanız, işlemleri uzman ekip arkadaşları ile sorunsuz şekilde gerçekleştirmektedir.

Slovenya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Neler?

Slovenya vize randevusu aldıktan sonra hazırlanması gereken bir takım evraklar vardır. Genel anlamda bunlar şöyle sıralanabilir:

 1. Geçerli bir pasaport
 2. Fotoğraf
 3. Başvuru formu
 4. Parmak izi
 5. Seyahat sağlık sigortası
 6. Vize ücreti
 7. Seyahatinize dair seyahat nedeni, nerede kalacağınız, mali durum gibi bilgiler
 8. Ancak Slovenya vizesi için gerekli belgeler kişilerin durumuna göre değişir. Örnek olarak öğrenciler için bunlar aşağıda olduğu gibidir:
 9. Pasaport
 10. Pasaportunuzun Fotokopisi ve Eski (Schengen) Vizelerinizin Fotokopisi
 11. Vize Başvuru Formu ve Taahhütname
 12. Slovenya Konsolosluğuna Yazılmış Seyahat Amacını Açıklayan Şahsi Dilekçe
 13. 2 Adet Vesikalık Fotoğraf (Yeni Çekilmiş)
 14. Öğrenci Belgesi (Yeni Tarihli)
 15. 18 Yaşından Küçük İse Yasal Velisi Tarafından Verilmiş Noter Tasdikli İzin Belgesi
 16. Masrafları Karşılayan Kişiye Ait Finansal ve Mesleki Belgeler
 17. Banka Hesap Cüzdanı Fotokopileri
 18. Tapu ve Araç Ruhsat Fotokopileri (Varsa)
 19. Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi
 20. Otel – Uçak Rezervasyonları
 21. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 22. Nüfus Cüzdan Fotokopisi
 23. Ayrıca vize türüne göre evraklar da farklılık gösterir. Dolayısıyla Slovenya vizesi almak istiyorsanız belgeleri eksiksiz ve tam bir şekilde hazırlamak gerekir. Macera Vize, vize başvurunuzda gerekli olan tüm evrakları problemsiz bir şekilde hazırlamaktadır.

Çalışanlar İçin Gerekli Evraklar

Vize başvurularında gerekli olan evraklar kişilerin durumuna göre farklılık gösterir. Slovenya vizesi almak istiyorsanız, çalışanlar için gerekli olan belgeler aşağıda olduğu gibidir:

 1. Pasaport
 2. Vize Başvuru Formu ve Taahhütname
 3. Şirketin İmza Yetkilisi Tarafından Kaşeli ve İmzalı Olarak Düzenlenmiş Vize Talep Dilekçesi (İşveren yazısı)
 4. SGK İşe Giriş Belgesi ve SGK Hizmet Dökümü
 5. Ticaret ve Sanayi Odası Kaydı
 6. Orijinal Faaliyet Belgesi (Son Üç Ay Tarihli)
 7. Vergi Levhası Kopyası (Son Dönem)
 8. Resmi Gazete İlanı Kopyası (Ticaret Sicil Gazetesi)
 9. İmza Sirküleri Kopyası (Süresi Geçmemiş)
 10. 2 Adet Vesikalık Fotoğraf (Yeni Çekilmiş)
 11. Maaş Bordrosu (Son Üç Ay)
 12. Tapu ve Araç Ruhsat Fotokopileri (Varsa)
 13. Banka Hesap Cüzdanı Fotokopileri (Mevcut Bakiyesi Bulunan ve Hesap Hareketli)
 14. Nüfus Cüzdan Fotokopisi
 15. Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi
 16. Otel – Uçak Rezervasyonları
 17. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 18. Pasaportunuzun Fotokopisi ve Eski (Schengen) Vizelerinizin Fotokopisi

Bunların yanı sıra öğrenciler ve emekliler için gerekli Slovenya vizesi evrakları da değişir. Bu bakımdan başvuru yapılan vize türü neyse, evraklar da buna göre hazırlanmalıdır.

Slovenya Vize Fiyatları Ne Kadar?

Vize fiyatları ülkeden ülkeye ve vize türlerine göre değiştiği için Slovenya vize fiyatları ne kadar gibi sorular birçok kişi tarafından düşünülür. Eğer aşağıdaki maddeleri incelerseniz, bu husus üzerine bilgi sahibi olabilirsiniz:

 1. Turistik Vize 105 euro
 2. Ticari vize 105 euro
 3. Aile arkadaş ziyaret vizesi 105 euro
 4. Kültürel-sportif vize 105 euro
 5. Öğrenci vizesi 105 euro

Slovenya vize fiyatları genel anlamda bu şekildedir. Ancak her sene bunlar farklılık göstermektedir.

Slovenya Vizesi Kaç Güne Çıkar?

Vize başvurusunun yapılması ardından, herkes bunun kaç güne çıktığını merak eder. Bu cevabın sadece olumlu değil, olumsuz yönde gelebileceği bu süreçte unutulmamalıdır. Slovenya vize randevusu alınıp, başvuru tamamlandıktan sonra vize ne zaman çıkar diyorsanız genel anlamda 15 iş günde tamamlanır.

Ancak resmi tatillere denk gelinmesi, yoğun şekilde başvuru yapılması, eksik evrak verilmesi gibi sebeplerden dolayı bu süreç uzayabilmektedir.
Slovenya Vizesi Neden Reddedilir?

Slovenya vizesi için konsolosluklara gidilerek şahsi şekilde müracaat yapılabilir. Ancak bu tür işlem ardından genellikle herkes olumlu yanıt geleceğini düşünse de sıklıkla olumsuz cevaplar alınır. Vize reddedilmesinin pek çok sebebi olabilir.

Kişilerin kendi ülkesine döneceğine dair güven vermemesi, eksik veya hatalı evrak teslim edilmesi bunlardan bazılarıdır. Bunun yanı sıra farklı sebepler de bulunabilir. Eğer daha doğru bir şekilde başvuru yapmak istiyorsanız, Macera Vize ile iletişime geçebilirsiniz.

Slovakya Schengen Ülkesi Mi?

Schengen ülkesi kapsamına nelerin girdiği birçok kişi tarafından merak edilir. Slovakya vizesi almak istiyorsanız, Schengen ülkeleri genel anlamda aşağıda olduğu gibidir:

 1. Almanya
 2. Avusturya
 3. Portekiz
 4. Slovakya
 5. Slovenya
 6. Yunanistan
 7. İsviçre
 8. İzlanda
 9. Norveç
 10. Liechtenstein
 11. Belçika
 12. Çek Cumhuriyeti
 13. Danimarka
 14. Macaristan
 15. Letonya
 16. Litvanya
 17. Lüksemburg
 18. Malta
 19. Polonya
 20. Estonya
 21. Finlandiya
 22. Fransa
 23. Hollanda
 24. İspanya
 25. İsveç
 26. İtalya
Buradan Slovakya vizesi Schengen mi sorusunun yanıtını da alabilirsiniz.