Yunanistan Vizesi

Yunanistan Vizesiunanistan vizesi nasıl alınır? Resmi adı Helen Cumhuriyeti olan Yunanistan’ın başkenti ve en büyük kenti Atina’dır. Ülkenin komşuları kuzeybatıda Arnavutluk, kuzeyde Kuzey Makedonya ve Bulgaristan, kuzeydoğusunda Türkiye, doğusunda Ege denizi, batısında İyon Denizi, güneyinde Girit Denizi ve Akdeniz bulunmaktadır. 

Eğer eğitim, tatil ya da iş gibi bir sebeple Yunanistan’a gitmek istiyorsanız, vize almanız şarttır. Eğer bu kapsamda ne yamanız gerektiğini merak ediyorsanız, bu yazımızdan aradığınız cevaplara hemen ulaşabilirsiniz. Macera Vize ile, vize başvuru işlemlerinizi kısa sürede problemsiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Yunanistan Vize Türleri

Yunanistan vize randevusu almadan önce hangi vize türlerine başvuru yapacağınız bilinmelidir. Genel anlamda aşağıdaki gibi vizeler yer almaktadır:

Havaalanı Transit Vizesi: Havaalanı Transit Schengen Vizesi, bir Schengen havaalanında uçuş değiştirmesi gereken yolcular için belirlenmiş bir izindir. Yolcuların varış ülkesine uçuşları için bir Schengen havalimanının uluslararası transit alanında durup beklemelerini sağlar.

İş Vizesi: Schengen bölgesinde iş yapmak amacıyla Schengen vizesine başvurmak isteyenler Ticari vize başvurusunda bulunabilirler. Özellikle 90 güne kadar olan seyahatler için geçerlidir.
Turist Vizesi: Seyahat amacıyla ve 90 günü aşmayan kalışlarla Schengen bölgelerini ziyaret etmek isteyen üçüncü ülke vatandaşlarına verilir.

Ziyaretçi Vizesi: Aile, akraba ve/veya arkadaş ziyareti amacıyla Schengen ülkelerine seyahat etmek isteyen üçüncü ülke vatandaşları için gereklidir. Bu durumda ziyaret edeceğiniz kişinin davet mektubu olması zorunludur. Ziyaretçi vizesi, kişilerin 6 ay içinde 90 güne kadar kalmalarını sağlar.

Schengen Tıbbi Tedavi Vizesi: hamiline, Schengen eyaletlerinden birinde sağlık vakaları için ve 90 güne kadar kalışlar için tıbbi tedavi görme izni verir. Yerel bir sağlık kontrolü beyanı ve Yunanistan’daki hastaneden randevunuzu teyit eden bir onay gerektirir.

Kültürel, Sportif, Film Ekibi veya Dini Seyahat Vizesi: Kültür, eğlence, spor ve dini etkinliklere katılmayı sağlayan kısa süreli kültürel ziyaretler için alınır. İşin mahiyeti gereği yetkili makamlardan davet mektubu istenebilir ve kalış süreleri 90 gün ile sınırlıdır.

Öğrenim, Eğitim, Araştırma veya diğer Staj Amaçlı Vizeler: Yunanistan’da eğitim amacıyla kalmak isteyen üçüncü ülke vatandaşları için talep edilir. Bir kayıt belgesi ve mali destek, bu vize türüne başvurmak için ön koşullar arasındadır. 90 günü aşan konaklamalar için ikamet izni başvurusunda bulunulabilir.

Çalışma Vizesi: Yunanistan’da çalışmaya hak kazanmak için belirli koşulları yerine getiren AB üyesi olmayan vatandaşlara verilir. İş akdi bağlayıcı teklif ve son altı aya ait cari banka hesabı beyanı ile işverenden izin yazısı istenmektedir.

Bu vize türlerinin hepsinde gerekli evraklar farklılaşır. Macera Vize ile Yunanistan vizesi için sorunsuz bir şekilde başvuru işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır?

Yunanistan vizesi almak istiyorsanız, bireysel başvuru yapabilirsiniz. Bunun için büyükelçilik ya da konsolosluktan randevu alabilirsiniz. Ardından başvuru formu doldurulup, gerekli evraklar teslim edilerek müracaat kısa süre içerisinde gerçekleştirilebilir.

Bireysel başvuru yapmak mümkün olsa da bu kabul edileceği anlamına gelmez. Farklı sebeplerden dolayı ret yanıtları gelebilir. Eksik ve yanlış evrak verilmesi, vize başvuru şartlarının yerine getirilmemesi bunlardan bazılarıdır.

Eğer sorunsuz bir şekilde Yunanistan vizesi için başvuru yapmak istiyorsanız, danışmanlık firmaları ile iletişime geçebilirsiniz. Macera Vize işlemlerinizi son adımına kadar profesyonel ekip arkadaşları ile takip ederek çalışmaktadır.

Yunanistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Yunanistan vize randevusu aldıktan sonra hazırlanması gereken bir takım evraklar vardır. Genel anlamda bunlardan aşağıda olduğu gibidir:

 1. 2 fotoğraf
 2. Başvuru formu
 3. En az iki boş sayfası olan pasaportunuz ve önceki vizelerinizin kopyaları – en az 3 ay geçerli.
 4. Seyahat sağlık sigortası
 5. Seyahat planını ve Yunanistan yolculuğun nedenini açıklayan bir ön yazı
 6. Medeni durum kanıtı
 7. Yunanistan’a giriş ve çıkışlarınızı gösteren uçuş numaralarını ve tarihlerini içeren uçuş seyahat rehberi.

Yunanistan’da kalmayı planladığınız dönem için otel rezervasyonu
Bunların yanı sıra Yunanistan vizesi kişilerin durumlarına göre değişen evraklara da sahiptir. Dolayısıyla kişiler başvurduğu vize türüne ve kişisel durumuna göre gerekli evrakları tamamlamalıdır.

Çalışanlar için Gerekli Belgeler

Vizelerde gerekli evraklar kişilerin durumlarına göre farklılaşır. Yunanistan vize randevusu almak istiyorsanız, çalışanlar için aşağıda olduğu gibidir:

 1. Antetli Kâğıda Dilekçe
 2. İmza Sirküleri
 3. Vergi levhasının fotokopisi
 4. Faaliyet Belgesi
 5. Ticaret Sicil Gazetesi Fotokopisi
 6. Sigortalı işe giriş bildirgesi
 7. Maaş Bordrosu 3 aylık
 8. Barkodlu SGK hizmet dökümü

Bunların yanı sıra öğrenciler, emekliler için gerekli Yunanistan vizesi belgeleri de farklılaşabilmektedir.

Yunanistan Vize Şartları Neler?

Yunanistan vize randevusu almadan önce sağlamanız gereken bazı şartlar da vardır. Genel olarak bunlar aşağıda olduğu gibidir:

 1. Pasaportun son 10 sene içinde alınmış olması gerekir.
 2. Başvuru yapan kişinin pasaportu, planlanan dönüş tarihi itibariyle en az 3 ay daha geçerlilik süresi olmalıdır.
 3. Pasaportta vize basımı için minimum 2 boş sayfa mevcut olmalıdır.
 4. Sunulan belgeler 3 aydan eski olmamalıdır.
 5. Parmak izi verilmelidir. Verilen parmak izlerinin geçerliliği 5 sene olup, vize başvurusu reddedilirse parmak izi de geçerliliğini kaybeder.
 6. Bunların yan ısıra farklı şartlar da yer almaktadır.

Yunanistan Vize Fiyatları Ne Kadar?

Yunanistan vize fiyatları vize başvurusundan önce kişiler tarafından sorulabilmektedir. Vize türüne göre bu yanıt farklılık gösterir:

 1. Turistik vize 100 euro
 2. Ticari vize 100 euro
 3. Ziyaret vize 100 euro
 4. Kültürel vize 100 euro
 5. Eğitim vize 100 euro
Bununla birlikte Yunanistan vize fiyatları her sene farklılık gösterebilmektedir.

Yunanistan Vizesi Ne Zaman Çıkar?

Vize başvurusu ardından kişiler, ne zaman çıkacağını sıklıkla sorar. Yunanistan vize randevusu alınıp, başvuru yapıldıktan sonra en geç 21 iş gününde sonuçlandırılacağı söylenmektedir. Bununla birlikte genellikle 7 ile 15 iş gününde tamamlanmaktadır.

Bu cevap olumlu ya da olumsuz gelebilir. Resmi tatiller, fazla evrak verilmesi ve yoğun başvuru olması görülen sebeplerden bazılarıdır. Bunların yanı sıra farklı sebeplerden dolayı reddedilmesi de mümkündür. Eğer başvuru yaptıktan sonra olumlu geri dönüşler almak istiyorsanız uzman ekip arkadaşlarına sahip olan Macera Vize ile iletişime geçebilirsiniz.

Yunanistan Schengen Ülkesi Mi?

Yunanistan vizesi almadan önce kişiler Schengen olup olmadığını sıklıkla sorar. Genel anlamda Schengen ülkeleri aşağıda olduğu gibidir:

 1. Almanya
 2. Hollanda
 3. İspanya
 4. İsveç
 5. Letonya
 6. Litvanya
 7. Lüksemburg
 8. Malta
 9. İtalya
 10. Avusturya
 11. Yunanistan
 12. İsviçre
 13. İzlanda
 14. Norveç
 15. Portekiz
 16. Slovakya
 17. Slovenya
 18. Liechtenstein
 19. Belçika
 20. Çek Cumhuriyeti
 21. Danimarka
 22. Macaristan
 23. Polonya
 24. Estonya
 25. Finlandiya
 26. Fransa
Bu bakımdan Yunanistan bir Schengen ülkesidir. Eğer iş, eğitim ya da turizm gibi bir amaçla Yunanistan’a gidecekseniz Macera Vize’den Yunanistan vize randevusu alabilirsiniz. Yunanistan’a gitme amacınıza en uygun olan vize türüne başvurarak, evrakları eksiksiz şekilde hazırlayarak başvuru gerçekleştirebilirsiniz.